+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Böcek Alemi Forumunda Çiyan Hakında Tüm Merak Edilenler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  Çiyan Hakında Tüm Merak Edilenler
  Çiyan hakkında bilgiler


  Çiyanın özellikleri
  Çiyanlar Rutubetli alanlarda yaşayan yırtıcı haşerelerdir. Böcek ve örümcekleri avlayarak beslenirler. Kırkayakların her vücut segmentinde iki

  Çift ayakları olmasına karşılık, Çıyanların bir Çift ayakları olması bu iki türün ayırt edilmesini sağlar. Nadiren iÇ mekanlarda görünürler.Dış alanlarda, toprakla teması olan rutubetli ve korumalı yerlerde yaşarlar. İÇ alanlarda, süpürgeliklerde, kapı ve pencere aralarında, bodrum ve garaj gibi mekanlarda da duvarlarda yürürken görülürler.

  Çiyanlar üredikleri kulübe ve evler boşaltılır iÇerisi ve dışarısı ile üreme yerleri kalıcı ilaÇlarla ilaÇlanır. Çözüm ilaÇlama gibi profesyonel firmaya müracaat etmek hem zaman kaybını hem de daha ekonomik olarak sorundan kurtulmanızı sağlar. Çiyan ısırmalarında ısırılan yer hızla emilir gerekirse ısırık yeri biraz kanatılır. Yaraya amonyak sürülür ve doktora getirilir. İç alanlara girişlerini önlemek iÇin, binaların dış cephelerindeki Çatlak ve deliklerin kapatılması, sarmaşık gibi yoğun bitkilerin binadan uzak tutulması gereklidir. Çiyanlarla iÇ mekanlarda Çiyanlara karşı verilecek mücadelede Çözüm ilaÇlama, gibi profesyonel bir firmadan hizmet alınması daha doğrudur.

  Çiyan zehirli böcek türlerindedir. Çıyan ve kırkayak birbirleriyle karıştırılan böceklerdir. Çıyan ve kırkayak görünümüyle aslında birbirinden Çok farklıdır. Çıyan Çok zehirli ancak kırkayak zehri az olan böcektir. Çıyanın vücudunun her bölmesinde bir Çift ayakları olmasına rağmen kırkayağın her bölmesinde iki Çift ayağı vardır. Çiyan yapı olarak farklı uzunlukta olabilmektedir. Çiyan boy ve yapı olarak türüne bağlı olarak farklı olabilmektedir. Bazı bölgelerde olan Çıyanlar 5 – 6 cm kadar iken ormanda, Afrika ve güney Amerika kısımlarında bulunan Çıyanlar 30 cm kadar olabilmektedirler. Ergin bir Çıyan üzerinde boyuna bağlı olarak farklı sayıda ayak olabilmektedir bazı türlerinde bu sayı 200 kadar olabilmektedir. Çıyanın üzerindeki bütün ayakları zehirlidir.

  Çiyan doğal ortamda birçok yerde bulunabilir bazen dağda karşılaştığımız Çıyan, taş altında, toprak altında, çayırda, çimende, ormanda yaprak altında olmak üzere birçok ortamda bulunur.
  Çiyanlar özelikle nemli ortamlarda yaşamayı daha Çok severler. Yuvalarını toprak altına, taş altına ve ağaÇ kabukları altına yaparlar. Çiyanlar renk olarak yaşadığı ortamdan rengini alır. Çiyanlar renk olarak siyah, kızıl, kırmızı, kahverengi ve sarımtırak renklerde olurlar.

  Çiyanlar besinlerini baş bölgesinde bulunan antenleri sayesinde tespit ederler. Besin olarak genellikle haşere gurubu ile beslenirler. Etrafta gezen böcek türlerinin hemen hemen hepsin yer. Bazı büyük çıyan gurubu fareleri avlayıp onları dahi yer. Ayrıca ölü hayvan etlerinden de beslenirler. Çiyan avını tespit ettikten sonra avını zehirler ve öldürür. Daha sonra öldürdüğü bu canlıyı yemeye başlar. Beslenmek için karanlık ortamları ve geceyi tercih ederler. Gündüzleri yuvasında pasif olarak dinlenirler. Çiyanlar akrep kadar tehlikeli canlılardır. Kesinlikle Çıyanı elle yakalamak doğru değildir. Çünkü çıplak elle dokunduğumuz zaman Çıyanlar insanı sokar ve zehirler hatta hassas olan bazı insanlar dayanamayıp ölebilir. Çiyan ısırdığında mutlaka en kısa zaman iÇinde doktora gidilmeli ve tedavi olunmalı. Buna karşılıkta ısırılan alan ve Çevresi mutlaka ilaÇlama şirketi tarafından ilaçlanmalı Çiyan sokması ve ısırması sonrası insanın bedeninde şişlik, kızarıklık, kaşıntı, ağrılar his edilir ve acı duyulur.

  Çiyan ısırdığında ısırılan kısım ile kalp arası sıkıca bağlanmalı ve kan akışı oldukÇa yavaşlatılmalı. Çiyan soktuktan sonra insanda iştahsızlık, baş dönmesi, kusma, mide bulantısı, eklem ve kas ağrıları, şiddetli baş ağrıları görülür. Çıyanın ısırdığı kişi kısmi felç geçirebilir ve hatta ölebilir. Çiyanlar üremek ve çoğalmak için ayrı eşeylere ihtiyaÇ duyarlar. Yumurtasını nemli ve besinin bol olduğu ortama bırakırlar. Dişi Çıyan 1 defasında 30 – 40 tane yumurta bırakır. Çiyanlar beslenmek ve güvende olmak için bazen evlerimize kadar gelirler. Çiyanlar evlerdeki böcek ve açıktaki yiyeceklerden beslenirler. Çiyanlar evlerin kuytu ve kenar kısımlarında, çatı kısmında, bodrum katında, duvar yarıklarında ve beton bloklar altında bulunurlar. Çiyanların insana verdiği en büyük sıkıntı o insanı ısırmasıdır. Çiyan ısırması sonrası insanlar ciddi sağlık sonraları yaşar.

  ÇiYAN İLE MÜCADELE VE ÇİYAN İLAÇLAMA

  Çiyan ilaÇlama iÇin kullanılan ilaÇlar etkili yoğun sıvı ilaÇlar olmalı. Çiyan ilacı olarak dışardan alınan tarım ilaÇları kesinlikle fayda vermez. Çiyan ilaÇlama iÇin mutlaka ilaÇlama firmasından bilgi alın ve ilaçlama şirketi tarafından ilaÇlatın. Çünkü ferdi yapılan müdahalede hem tehlikelidir hem de net bir sonuÇ alınmaz. Çiyan ilaçlaması yapan personeller mutlaka bu işin eğitimini almış profesyonel kişiler olmalı. İlaçlamada kullanılan ilaçlar mutlaka sağlık bakanlığı onaylı ilaÇlar olmalı ve ilaÇlamada kullanılan ilaçlara ziraat mühendisi kontrolünden geçmeli. Çiyan gördüğünüzde mutlaka ilaçlama isteyin Çiyanın ısırması için beklemeyin çiyan ilaçlamasında hem sizin sağlığınızı koruyalım hem de sizleri haşereden kurtaralım.
 2. Sibel
  Devamlı Üye

  Çiyan nasıl bir hayvandır


  Çiyan ile ilgili bilgiler


  Çiyanlar görünüş olarak uzun bedenli ve üzerinde birçok ayağı olan bir haşere türüdür. Çiyan ile kırkayağı birbirine çok karıştırırlar. Çiyan ve kırk ayakta vücutlar bölmeler halindedir. Kırkayakta her bölmede 2 çift ayak bulunurken çıyanda ise her bölmede 1 çift ayak bulunur.

  Çiyanlar yeryüzünde birçok bölgede bulunur. Yaşadığı ortama ve beslenmesine bağlı olarak farklı boylarda olurlar. Çıyanlar bazı bölgelerde birkaç cm olurken bazı bölgelerde ise 20 -28 cm olanları da vardır. Çıyanlar üzerindeki ayakların tamamen hepsi zehirli birer ok gibidirler. Çıyanlar dağ, bayır, çayır, çimen ve evlerimizde olmak üzere her ortamı kullanırlar. Bulunduğu ortamda nemli ortamları seçerler. Çıyanlar toprak altında, ağaç kovuğunda, taş diplerinde, çalı çırpı diplerinde, evlerin bodrumunda, evlerin çatılarında ve hatta evlerin içinde bulunurlar. Çıyanlar insanı ısırarak zarar verir. İnsanların besinlerini tüketmediği için o bakımdan insana sıkıntı vermezler. Çıyanın insana verdiği en büyük zarar sokması ve zehirlemesidir.
  Beslenmesinde yakaladıkları börtü böcek ve haşereleri yerler. Bazen fare gibi daha büyük cüsseli hayvanları dahi ısırıp zehirler ve öldürdükten sonra yerler.
  Çiyanlar daha çok gece aktif olurlar. Çiyana çıplak elle dokunmak veya insanın çıplak vücudunun herhangi bir kısmına değdiği zaman insanı sokar ve zehirler. Çiyan zehri akrep kadar etkili olmasa da çok etkilidir.
  Çiyan sokması durumunda çiyanın ısırdığı yer kızarır, şişer, kaşınır, ve şiddetli acı verir. Çiyan ısırması sonrası mutlaka hekime gidilmeli.
  Soktuğu zaman iştahsızlık, baş dönmesi, mide bulantıları, kusmalar, şiddetli baş ağrıları ve hatta ölümler görülebilir.

 3. Ziyaretçi
  Yukarıdaki yazıda çok detaylı bilgi verilmiş ama bugün başından geçmiş birisi olarak deneyimimi paylaşmak isterim. Öncelikle kişiden kişiye etkinin değişebileceğini ve benim bir sağlık çalışanı olmadığımı sadece çıyan ısırdıktan sonra yaptıklarımı ve öğrendiklerimi paylaştığımı söylemek isterim.

  Çıyan tarafından ısırıldıktan sonra ilk iş hepimiz internetten acaba zehirli midir diye araştırma yapıyoruz. Karşılaştığımız sitelerin hemen hemen hepsi zararlı böceklerle mücadele firmalarının siteleri ki çok yararlı bilgiler olmasına karşın biraz da insanı paniğe sürükleyebilecek tonda yazılmış en kötü senaryoları anlatan siteler oluyor.

  Ben kendi deneyimimi anlatıyorum:

  Çıyan soktuktan hemen sonra ılık su ve sabun ile sokulan yeri yıkadım, biraz kanı akıtmaya çalıştım ama kesik atmak, vb. gibi şeyler yapmadım. Daha çok enfeksiyona yönelik bir önlemdi. 2 diş izi olan ve çıyan'ın dediği yerlerde 1'er santim arayla 4 kırmızı nokta olan bir yara idi. Diş izlerinin etrafı 1 TL madeni para boyutunda kabardı ve ağrımaya başladı.
  Amonyak en hızlı ve kolay yöntemlerden birisi. Hemen amonyak sürdüm ve şişte ve ağrıda azalma oldu.
  Benim sonradan aklıma geldi ama böceği görebiliyorsanız, hemen fotoğrafını çekmekte fayda var. Çıyan ısırığı bazen başka böceklerle de karıştırılabilir  Her türlü böcek, sürüngen, yabancı madde zehirlenmesi için danışabileceğiniz 114 Ulusal Zehir Merkesi diye bir 7x24 çalışan telefon olduğunu biliyor musunuz? Bunu hemen şimdi cep telefonunuza kaydedin.

  114'ü aradığımda telefondaki doktor çıyanları zehirli sınıfına girmediğini, ciddi ağrı, şişme yapabileceğini bu durumda hekime başvurulmasının doğru olacağını ama ölümcül bir zehirlerinin olmadığını söyledi. Bu bilgi bazı sitelerde yer alan kısmi ya da tam felç yapabilir, ölüme yol açabilir bilgilerine göre daha güvenilir bir kaynaktandı en azından.
  Ben yine de emin olmak için yakındaki bir polikliniğe gittim. Doktor Hanım amonyak'ın en doğru tedavi olduğunu herhangi bir alerjik reaksiyona karşı bir antihistaminik iğne yapmanın da önlem açısınddan faydalı olacağını söyledi ve Avil yaptı. 15-20 dakika kadar şişlik iniyor mu herhangi bir reaksiyon var mı diye gözledikten sonra gidebileceğimi söyledi.

  Özetlemek gerekirse:
  1- Panik olmayın, internet'teki her şey medikal ve bilimsel anlamda herkes için doğru ve geçerli olmayabilir.


  2- Isıran böceğin mümkünse fotoğrafını çekin, ama yakalamak için de çok uğraşmayın. Tekrar sizi ya da başkasını zorda kalırsa ısırabilir. Arılar gibi iğnesi tek atımlık değildir.


  3- Amonyak her eczanede bulunuyor, mutlaka ilkyardım kutunuzda ve seyahatlerinizde yanınızda bulundurun. Hızlıca ulaşabiliyorsanız ısırıldıktan hemen sonra ilk yardım kutusundan ya da en yakın eczaneden temin edip ısırılan bölgeye sürünüz.  4- 114 Ulusal Zehir Merkezi - Telefonunuza kaydedin, sadece böcek sokması için değil aklınıza gelmeyen başka bir konuda da çok işinize yarayabilir. Sırf danışmak için de arayilirsiniz.  5- Reaksiyonlar kişiden kşiye değişebilir, eğer mümkünse çok panik yapmadan ve telaşlanmadan yakındaki bir sağlık kurumunu ziyaret edip, antihistaminik yaptırmakta fayda var.


  6- Hemen sağlık kurumuna gitmediyseniz varsa birlkte yaşadığınız kişilere durumdan bahsedin. Bu hem sizin hem de onların genel durumunuzda bir alerjik reaksiyon (kızarma, şişme, morarma, mide bulantısı, tansiyonda değişim, her türlü olağan dışı gelişme) olup olmadığını gözlemlemesinde faydali olur. Böyle bir durumda mutlaka sağlık kurumuna gidiniz.
+ Yorum Gönder


çiyan sokması tedavisi,  çiyan sokması,  çiyan,  çiyan ısırması,  çiyan ısırığı,  çiyan isirmasi