+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Böcek Alemi Forumunda Gümüş Böceği Hakkında Tüm Merak Edebilecekleriniz Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  Gümüş Böceği Hakkında Tüm Merak Edebilecekleriniz
  Gümüş Böceği ile ilgili bilgi


  Gümüş böceğinin özellikleri


  Gümüş böceği küçük omurgasız hayvanlardan, gri (gümüş)renkte olup kanatsız ve canlıları ısırmayan bir
  haşeredir. Gümüş böceği adını parlak gümüş rengine benzeyen renklerinden alırlar. Gümüş böcekleri vücudu üçgen şeklinde olup baş ve göğüs kısmı geniş, kuyruk kısmına inildikçe daralan böceklerdir.Gümüş böceklerinin derisi katmanlar halindedir adeta merdiven gibi dizilmiştir. Gümüş böceklerinin vücutlarının alt tarafında toplamda 4 çift ayakları vardır.

  Gümüş böceğini diğer haşere guruplarından ayıran en büyük özellik vücutlarının üçgen şeklinde ve kuyruk kısmında ise 3 adet anten şeklinde çıkıntılarının bulunmasıdır.
  Gümüş böcekleri yapı olarak farklı boy ve yapıdadırlar. Gümüş böceği boy olarak 2 – 4 cm arasında değişiklik göstermektedir.Renk olarak çok canlı ve parlak renklere sahiptirler.

  Gümüş böceği sıcaklığı ve nemi seven canlılardır. Gümüş böceklerinin yavrularının gelişimi için neme ihtiyacı vardır. Gümüş böceklerini soğuk havada ve kuru havada pek göremeyiz. Gümüş böcekleri besin olarak evdeki kâğıt ve naylon gibi maddelerden oluşan eşyalara zarar verdiği gibi evdeki tahıl ve besin maddelerine de zarar verirler.
  Gümüş böceği besin olarak insan ve hayvan kanı kullanmaz bu bakımdan gümüş böceği insanı ısırması gibi bir şey söz konusu değildir. Gümüş böcekleri bu konuda birçok haşere türlerinden masum böceklerdir. Gümüş böcekleri evlerde banyo, lavabo, mutfak ve pis su atık boruları etrafında ve nemli tüm alanlarda yuvalanırlar. Gümüş böcekleri evlerin her tarafında rahatlıkla dolaşıp beslenirler.

  Gümüş böcekleri evin dışında ise evin çatı, bodrum, merdiven altları, tavan arası, duvar diplerinde bulunur. Gümüş böcekleri yumurtalarını kuytu bölgelere bırakırlar.
  Gümüş böceği, yılda birkaç kez yumurtalar ve her yumurtlamada 100 – 130 kadar yumurta bırakır..
  Gümüş böceği çok hızlı çoğalan bir haşere türü olup halk arasında farklı isimler ile bilinir. Halk arasında gümüş böcekleri gümüşçün, gümüşçük ve çok ayaklı böcekler olarak da bilinirler.

  Gümüş böcekleri insanlara hastalık bulaştırmada da çok önemli rol oynarlar. Gümüş böceklerinin yaşaması ve ömrünün uzunluğu bu böceğin yaşam ortamının uyumuna bağlı olarak değişir. Gümüş böcekleri yaklaşık olarak 1 yıl yaşar.

  GüMüŞ BöCEĞİNİN ZARARLARI

  Gümüş böceği insanların eşyalarına ve insanın kendisine direk zarar veren haşeredir. Gümüş böcekleri evdeki, ofisteki, mağazalardaki kâğıt, naylon, pamuk, kumaş, gibi maddeleri yerken aynı zamanda evdeki tüm tahıl
  çeşitlerini de yiyerek besinlerimize de zarar verirler. Yiyeceklere ve yaşam alanlarına bıraktıkları dışkıları ile insanlara hastalık bulaştırırlar. Gümüş
  böcekleri evlerdeki üst baş, mobilya, duvar kâğıtlarına zarar verdikleri gibi
  dış ortamdaki tahıl depolarında, kumaş fabrikalarında, kâğıt fabrikalarında, büfelerde, fırınlarda ve lokantalarda sıkça rastlanan haşerelerdendir.

  GüMüŞ BöCEKLERİ İLE MüCADELE VE GüMüŞ BöCEĞİ İLAçLAMA

  Gümüş böcekleri ile mücadele mutlaka ilaçlama ile olmalı. Gümüş böcekleri
  ile bireysel mücadele diğer bireysel haşere ilaçlamalarında olduğu yetersiz kalmaktadır. Gümüş böcekleri bulunan ortamlarda ilaçlama şarttır. çünkü gümüşçün her defada 100’ün üzerinde yumurta bırakır bu bakımdan erken müdahale edilmezse evlerimizi gümüş böcekleri sarar.
  Gümüş böceği ilaçlaması için kesinlikle dışardan farklı ilaçlar alınıp bireysel ilaçlama yapılmamalı. Bu durumda kendinize, sevdiklerinize ve çevrede
  yaşayan canlılara zarar vermiş olursunuz.

 2. Sibel
  Devamlı Üye

  Gümüş Böceği nasıl bir hayvandır


  Gümüş böceği hakkında bilgi


  Gümüş böceği sıcak ve nemli olan yerlerde yaşar. Gümüş böceği rengi gümüşe benzemesinden ötürü bu isimle anılır. Gümüş böceğinin başında 1 çift anten vardır. Gümüş böceğinin boyu ve rengi türüne bağlı olarak değişiklik gösterir. Bir gümüş böceğinin boyu yaklaşık 1-3cm arasındadır. Gümüş böceğinin rengi parlaktır. Gümüş böceğinin derisi katmanlı şekildedir. Gümüş böceği yumurtlama yöntemi ile çoğalır. Dişi olan gümüş böceği her yumurtlamada 110 tane yumurta bırakabilir. Hızlı çoğalan gümüş böceğinin ömrü 1 yıldır. Halk arasında gümüş böceğine gümüşçük de denilir. Gümüş böceği evlerimizin nemli olan bölgelerinde mutfak, banyo, mutfak dolaplarında, su borusu etrafında ve lavabo kısmında bolca bulunur. Evin dışında gümüş böceği çatı, bodrum ve duvar diplerinde gezer ve yiyecek arar.Gümüş böceği evde; kâğıt, kumaş, kuru gıda, naylon, pamuk, un ve nişasta gibi maddeler ile insanın tükettiği ve tüketmediği yiyecekleri yiyebilir. Gümüş böceği insanı direk ısırmaz. Gümüş böceği aynı zamanda evdeki giysilerimize ve evdeki yünden oluşan yün ve pamuklu tüm eşyalarımıza zarar verirler. Gümüş böceği ayrıca yiyeceklerimizden beslenip, tahıllarımızın içine girip zarar verir. Gümüş böceği bu yolla mikrop bulaştırır.
 3. Ziyaretçi
  Gümus bocegini oldurdumuz zaman toz haline gelen bir bocekmi acaba
 4. Asel
  Bayan Üye
  Gümus bocegini oldurdumuz zaman toz haline gelen bir bocekmi acaba
  Toz haline geldiğine dair bir bilgi bulamadım.


  Gümüş böceği ile mücadele mutlaka ilaçlama ile olmalı. Gümüş böceği mücadelesinde kesinlikle elle öldürmek veya ferdi mücadele yetersiz olmaktadır. Gümüş böceği bulunan ortamda ilaçlama şarttır. Çünkü gümüşçün 1 defada 100'ün üzerinde yumurta bırakır bu bakımdan erken müdahale edilmezse evlerimizi gümüş böcekleri istila ederler. Gümüş böcekleri ilaçlaması için kesinlikle dışardan farklı ilaçlar alınıp ferdi olarak ilaçlama yapılmamalı. Bu durumda hem insanlara hem çevrede yaşayan canlılara zarar vermiş olursunuz.


 5. Ziyaretçi
  Benim evim dubleks ve lambirilerin arasindan gelen gumus boceklerinin istilasina ugradim eve yeni tasindim ve 2 hafta sonra boyle bisey oldu neden oldu nicin oldu hic bi fikrim yok 1 kere ilaclama sirketi 2 kerede biz ilaclama yaptik hâlâda gunluk 10 tane kadar evde ölü buluyorum bunlarin kökü kurumazmi acaba napmaliyim lutfen butun bilgilerinizi paylasin benimle

 6. Ziyaretçi
  Aynı dert bizdede var evin hertarafını sardı napıcamızı bilmiyoruz çok rahatsız oluyorum ben çünkü kıyafetlerimizde eşyalarımızda sürekli dolaşıyor çocuklarım çok korkuyor bu böcekden hele geceleri duvarda asker gibi dolaşıyolar gece olunca yerlerde ve duvarlarda yürüyolar terliksiz dolaşamıyorum evimde napıcam bilmiyorum zor durumdayız

+ Yorum Gönder


gümüş böceği,  gumus bocegi,  gümüşcün böceği,  nem böceği zararları,  gümüs böcegi,  gümüş böceği ile mücadele