+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Böcek Alemi Forumunda Akrep Hakkında Herkesin Bilmesi Gereken Kesin Bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Akrep Hakkında Herkesin Bilmesi Gereken Kesin Bilgiler
  Akreplerin farklı özellikleri nelerdir


  Bilinmeyen yönleri nelerdir  Akrep, dünyanın her kıtasında yaşayabilen, boyu ortalama 5 cm kadar olan ve birçok türü zehirli bir canlıdır. Akreplerin renkleri genellikle kırmızı, siyah ve kahverengi olup, yüzlerce akrep türü bulunmaktadır. Akrep beslenmesini doğal ortamlarda yaşayan küçük böcek türleri ve böcek leşleriyle sağlar. Özellikle ev içlerine ilkbahar ve sonbahar aylarında yönelirler. girmeye çalışırlar. Bunun nedeni yağmurların bu aylarda çok yağması ile akreplerin yuvalarının bozulması ve kendilerine daha güvenli bir yer aramalarından kaynaklanır.

  İnsanların yaşam alanları akreplerin sığınma alanlarıdır. Akrepler özellikle ahşap binalarda yaşamayı severler. Akrep özellikle ahşap binaların içlerinde yaşamayı sever. Ahşap binalarda akrepler, binaların çatılarında, moloz yığınları arasında ve binaların depolarında yaşarlar. Evde akrep, yatak içlerine ve ayakkabıların içlerine saklanarak insanları sokarlar. Akrep sokmasının etkisi akreplerin türlerine ve yaşam alanlarına göre değişmektedir. Sıcak iklimlerde ve özellikle çöl ortamında yaşayan akrep türleri, nemli ve yağış alan bölgelerde yaşayan akrep türlerine göre daha zehirlidir. Beslenmelerini küçük böcek türleri ile sağlayan akrepler, avlarını önce ağızlarında salgıladıkları asitler ile parçalar ve küçük parçalara ayrılan avını yer. Akrep avını yakalarken kol uçlarında bulunan 2 adet kıskacından yardım alır. Karın bölgelerinde 4 tane ayağı bulunan akrepler hareketlerini bu ayaklar ile sağlarlar. Akrep sokması hayati tehlike oluşturan bir durumdur.

  Akrep sokması durumunda kişiler acilen en yakın hastaneye götürülmelidir. Yapılması gereken ilk müdahale akrebin soktuğu yerin üst tarafından sıkıca bağlamak suretiyle kan akışının yavaşlatılmasıdır. Akrep zehrini arka kısımlarında bulunan bir torbacık içerisinde taşır. Akrep, kızdırılması durumunda arka kısmında bulunan zehri püskürtür. Akrep sokması, insanlarda solunum sistemi felcine ve kalp krizine neden olabilir. Çok etkili zehre sahip olan akrepler, aynı zamanda çok dayanıklı vücut yapılarına sahip canlılardır.

  Bir akrep radyasyona karşı bile bir insanın dayanabileceğinin 200 katından daha fazla dayanabilme gücüne sahiptir. Akrep sokmasında insanların vücudunda kızarma, kabarma, şişme görülür ve solunum darlığı, ateşlenme ve kusma hissedilir. Ortalama ömürleri 5 ile 7 yıl arasında değişen akrepler, kuyruklarında bulunan zehri yaklaşık 10 cm uzağa fırlatabilirler. Çok tehlikeli olan akrep ile kesinlikle bireysel olarak müdahale etmemek gerekir. Yapılması gereken kesinlikle profesyonel ve yasal çalışan bir ilaçlama şirketine akrep ilaçlama talebinde bulunmaktır.

 2. Sibel
  Devamlı Üye

  Akrepler hakkında ilginç bilgiler


  Akreplerin özellikleri


  Akrep denilince akla her ne kadar el kadar bir böcek gelsede bazı akrepler 20 santim civarına kadar uzayabilir. Yani bu yavru bir kediden daha büyük olması demektir.
  Akrepler canlı olarak yavrularlar.
  Erkek akrep dişi bir akreple çifleşebilmek için dişinin dikkatinin başka bir yönde olması gerekir. Erkek akrep Döllerini kıskacıyla bırakıp kaçmak zorunda kalır. Eğer dişi erkek akrebi yakarsa öldürür ve yer.
  Bir akrep; kertenkele, fare hatta küçük boyuttaki yılanları bile yiyebilir. Genelde yemek ayırt etmezler ve avlanırken pusu kurarlar.
  Metabolizmalarının yavaş çalışması nedeniyle bazı akrepler iki yıl boyunca aç kalabilirler.Dünya üzerinde 1750 tür akrep vardır bunlardan 19 tanesi türkiyede yaşamaktadır ve yarısına yakını zehirlidir.

  Akrepler avlarını enzimlerle eriterek emerler.
+ Yorum Gönder