+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Böcek Alemi Forumunda Ipek böceklerinde ürün hasadı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Bilge Kağan
  Devamlı Üye

  Ipek böceklerinde ürün hasadı

  İpek böceği ürün hasadı nasıl olur  3.1. Askı
  3.2. Askı Döneminde Sıcaklık ve Nem
  3.3. Kozaların Askıdan Alımı
  3.4. Kozaların Boğulması

  3.1. Askı


  İpekböcekleri 5. yaş sonunda yem yemeyi keserek koza örecekleri uygun yerler aramaya başlarlar. Böylece ipekböcekleri olgunlaşmış olur. İpekböcekleri olgunlaşmadan önce ipekböceklerinin üzerlerinde koza örecekleri askı hazırlanması lazımdır. İyi bir askıda aranacak özellikler şunlardır :

  a. Geniş yüzeyli olmalıdır.
  b. Askı içersinde hava serbest dolaşabilmeli ve nem kolayca yok edilmelidir.
  c. Maliyeti düşük olmalı uzun ömürlü olmalıdır.

  Askılar Bitkisel ve Plastik askılar olmak üzere ikiye ayrılır.

  1. Bitkisel Askılar: Ülkemizde genelde hardal, katır tırnağı, pırnar ve püren gibi bitkiler kullanılmaktadır. Askı olarak kullanılacak bitkiler askıdan en az 10-15 gün önceden toplanarak kurutulmalıdır. Bir kutu için 250-300 adet askı lazımdır.

  2. Plastik Askılar: Uzun yıllar kullanılabilen, temizlik ve dezenfeksiyonları kolay olan askı çeşitidir. Koza kalitesi yükselir ve işçilikten tasarruf sağlar. 60x100 cm boylarında olan bu askılardan bir kutuluk üretim için 40-45 tane gereklidir. Bu tip askılarda olgunlaşan ipekböcekleri elle toplanıp askı üzerine konulmalıdır.
  3.2. Askı Döneminde Sıcaklık Nem


  Bu dönemdeki sıcaklık ve nem koza kalitesini etkileyen en önemli unsurlardır. Özellikle kozanın örüldüğü ilk üç dört günlük sürede sıcaklık 23-24 °C, nem ise %70 in altında olması istenmektedir. 20 °C nin altındaki sıcaklıkta koza örme tamamen durmaktadır.

  3.3. Kozaların Askıdan Alımı


  Hasat en uygun zaman askı başlangıcından itibaren 8. ve 9. günlerdir. Hasattan sonra kozaların pazarlanması 10-11 günü geçmemelidir. Aksi takdirde kozalar ağırlık kaybedeceklerdir. Koza hasadına başlamadan önce askı üzerinde varsa ölmüş hayvanların temizlenmesi gerekmektedir. Daha kozalar askıdan sökülmelidir. Kozalar askıdan söküldükten sonra yapılacak ilk iş kozalar üzerindeki koza pamuğu adını verdiğimiz gevşek örgülü kısmın tamamen alınması ve hatalı kozaların ayrılması işlemidir.

  Kozalar ayrılırken en az üç sınıfta değerlendirmeye alınmalıdır.

  a. Lekeli kozalar, zayıf yani kolayca ezilebilen kozalar, sallandığında içinden krizalit sesi gelmeyen sağır kozalar, uç kısımları sivri ve yumuşak olan kozalar ile anormal şekilli kozalar bir grup
  b. Çifte kozalar
  c. Ala kozalar

  Tasnif işi bittikten sonra fazla bekletilmeden pazarlanmalıdır. Unutulmamalıdır ki askı başlangıcında 15-18 gün sonra koza içindeki krizalit kelebek olur ve kozayı delerek dışarı çıkar. Böylece kozaların değeri düşmüş olur. Bu sebepten kozalar derhal boğularak kurutulmalıdır.

  3.4. Kozaların Boğulması


  Koza içindeki krizaliti öldürmek için yapılan bir işlemdir. Mihnak adı verilen buhar odalarında yapılır. Bu odada 75-80 °C de 30-40 dakika kalan kozaların içindeki krizalitler ölür ve kozalar kerevetlerde kurutulur
 2. Sibel
  Devamlı Üye

  İpek böcegi hasadı nasıldır


  Dıştan içe doğru bir böceğin ömrü için uzun insanoğlunun zamanına göre kısa bir süreç başlar. İpek böceği bu sabır dolu örme işleminin sonunda kendini kozasına hapseder. İşte insanoğlu tam da burada devreye girer. Koza tamamlandıktan on gün sonra koza hasatı yapılır ve kozasının içinde büzüşüp krizalit haline gelen ipekböcekleri toplanır. Kozalar eğer bu evrede toplanmazsa krizalit kelebeğe dönüşüp kozayı delebilir ve doğal döngüsüne devam eder. Ancak üreticiler krizalit dönüşümünü tamamlamadan kozaları toplarlar. Kozayı iplik haline getirebilmek için içersindeki krizalitler boğma adı verilen bir işlemle öldürülür. Bu işlem su buharıyla ya da elektrikle çalışan sıcak fırınlarda sıcak hava yardımıyla yapılır.

+ Yorum Gönder