+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Böcek Alemi Forumunda Tahtakurusu - Tahtakurusu Özellikleri Nelerdir - Tahtakurusu Hakkında Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gebzeberkay
  Devamlı Üye

  Tahtakurusu - Tahtakurusu Özellikleri Nelerdir - Tahtakurusu Hakkında
  Tahtakurusu ile ilgili bilgiler


  Tahta kurusunun özellikleri  Bilimsel sınıflandırma
  Alem: Animalia (Hayvanlar)
  Şube: Arthropoda
  (Eklem bacaklılar)
  Alt şube: Hexapoda
  Sınıf: Insecta
  Takım: Hemiptera
  Alt takım: Heteroptera
  Üst familya: Cimicoidea
  Familya: Cimicidae
  Tahtakurusu, (Hemiptera) takımının Cimicidae familyasından böceklerin ortak adıdır. Bunlar yalnızca memelilerden ve kuşlardan kan emerler. Kan emmek için geceleri konukçularına yanaşırlar. Diğer zamanlarda ışıktan korunmuş yerlerde saklanırlar.

  En çok bilinen türü koyu kırmızımsı kahverengi renkte ve 5 mm boyunda olan Cimex lectularius 'tur. Başlangıçta yarasa paraziti olduğu varsayılan bu hayvanların, mağara devrinden sonra insan paraziti olduğu düşünülmektedir.
 2. Sibel
  Devamlı Üye

  Tahtakurusu nasıl bir hayvandır


  Tahtakurusu hakkında bilgiler  Hortumlu-böcekler (Rhyn-chota) takımından, kanatsız kan emici bir eklembacaklı türü. Dünyanın her yerinde bulunurlar. Tahta kuruları 6 mm uzunluğunda yassı ve oval şeklindedirler. Kanatsızdırlar. Kirli kahverengi, bu böceklerin genel rengidir. Açık, sarımsı kahverengi olan yavrular da vardır. Tahtakuruları Özellikle ezilince çok kötü bir koku yayarlar. Dişisi, bir seferde 100-250 yumurta yapar. Bir hafta içinde yumurtadan yavrular çıkar. Beşinci deri değişimi sonunda erginleşir. Yavrular sıcak ve beslenme şartlarına bağlı olarak 2-7 ay civarında gelişirler. Tam gelişmiş olanlar yiyecek yemeden bir yıl yaşayabilirler. Nadir beslenerek, 2-4 yıl dayanabilirler. Hortumları kullanılmadığı zaman gırtlaktaki bir oluğun içinde bulunur.

  Bütün tahtakuruları gececidirler. Gündüzleri yatak ve döşeme aralıklarında, duvar kağıtlarının arkasında gizlenirler. Geceleyin dışarı çıkar ve insanların kanını emerler. Tahtakuruları aynı zamanda fare, sıçan, maymun ve tavşan gibi laboratuvar hayvanlarına da saldırırlar.

  Tahtakuruları Cimicidae ailesine bağlıdır. Yatak tahtakurusu (Cimex lectularius) dünyanın her yerinde, otellerde, tiyatrolarda ve bakımsız evlerde bulunur. Tropikal tahtakurusu (C. rotundatus) sıcak tropik bölgelerinde bulunur ve biraz daha yuvarlak olmasından başka umumi tahtakurusunun benzeridir. Kalaazar hastalığını bulaştırırlar. İnsanlara saldıran diğer bir tahtakurusu ise, kümes tahtakurusu (C.columbarius)dur. Bu böcek, tavuk ve güvercin gibi k??mesgillerin ciddi bir düşmanıdır.

  Tahtakurularının düşmanları azdır. Bunlar hamamböcekleri ve insanları ağız ve çevresinden ısıran başka bir tahtakurusudur. Tahtakurularıyla savaş önceleri zordu. Şimdiyse ilaçlamalarla bu böceklerin önüne geçilebilir. Bazı yerlerde tamamen kaybolmuşlardır

+ Yorum Gönder