+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Böcek Alemi Forumunda Patates güvesi - Patates güvesi Hakkında Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gebzeberkay
  Devamlı Üye

  Patates güvesi - Patates güvesi Hakkında
  Patates güvesi ile ilgili bilgi


  Patates güvesinin özellikleri  Patates güvesi (Phthorimaea operculella), Gelechiidae familyasından larvası pembesi beyaz veya yeşilimsi renklerde olan zararlı bir böcek türü.

  Kanat açıklığı 10-15 mm kadardır. Kanatları çok dar olup ön kanatları grimsi kahverengi, üzeri küçük koyu kahverengi lekelidir. Alt kanatları ise açık gri renktedir. Her iki kanadın da arka ve yan kenarları saçaklıdır. Boyu 10-12 mm kadardır.

  Kışı tarlada kalmış bitki artıkları arasında yumurta veya larva döneminde geçirir. Mart sonu veya Nisan başlarında erginler görülmeye başlar. Çiftleşen dişiler yumurtalarını geceleri patlıcan ve patates bitkilerinin yapraklarının alt yüzüne, çiçek tomurcuklarına, hatta sürgünlerine bırakır. Çıkan larvalar gelişmesini tamamladıktan sonra tepe sürgünlerinde, taze yapraklar arasında ördüğü kokon içinde pupa olur. Yılda 3-4 döl verir.

  Konukçuları, başta patates ve patlıcan olmak üzere domates, biber ve tütün gibi Solanaceae familyasına bağlı bitki türleridir.
 2. Sibel
  Devamlı Üye

  Patates güvesi nasıl bir hayvandır


  Patates güvesi hakkında bilgi


  Patates güvesi konukçu bitkilerin gövde, yaprak, sürgün ve yumruları üzerinde zarar yapmaktadır. Patlıcan, patates ve tütün yapraklarında bulunduğunda yaprağın iki epidermisi arasında beslenerek yapraklarda kahverengi lekeler meydana getirmektedir. Böylece tütünlerin kalitesi düşer. Patateste, yaprakta başlayan zararın gövdeye doğru ilerlemesi ile genç sürgünleri kurur. Ayrıca patates yumruları üzerinde beslenen larvalar kabuk altında galeri açmak suretiyle yumruyu delik deşik ederler. Ayrıca bu patatesler bakteri ve fungus bulaşmalarını daha çabuk alarak çürürler. Tarlada yumruya bulaşan zararlı ambarda uygun şartları bulunca, yıl boyunca yaşayışına devam ederek, bir çok döl verir. Yoğunluk arttıkça zarar % 100'e kadar yükselir.

  Adana Bölgesi'nde larvalar patlıcan bitkilerinin önce taze yapraklarında beslenir ve bunları çıkardıkları beyaz iplikçiklerle sararak bükerler. Çiçeklerde beslenerek meyve tutumunu engellerler. Bulaşmanın çok olduğu yıllar zarar %30-70 arasındadır.

  Patates güvesi Türkiye'de iç karantina zararlıları listesine dahil olup özellikle Ege, Marmara, Karadeniz ve Güney Anadolu bölgelerinde bulunmaktadır.

+ Yorum Gönder