+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Böcek Alemi Forumunda Cırcır Böcekleri Hava Sıcaklığını Ölçer mi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. izzettin
  Üye

  Cırcır Böcekleri Hava Sıcaklığını Ölçer mi
  Cırcır böceklerinin hava sıcaklığını ölçtüğü hakkında bilgi


  Cırcır böceklernin hava sıcaklığını ölçebildiği doğru mudur?


  Yaz aylarında bahçeler, bağlar akşam sessizliğine gömülünce, cırcır böcekleri öter, gecelerin bülbülü kesilirler. İstirahata çekilmiş canlı aleminde, dünyamızı zikirsiz, tespihsiz bırakmazlar.

  Erkek cırcır böceklerinin kanatlarının alt tarafları, keman gibi ses çıkartması için pürüzlü yaratılmış. Her kanadın üst kısmı da, birer keman yayı vazifesi görür. Akşam olunca bu aletleri ustaca kullanarak ses çıkarmaya başlarlar.

  Onların bu ötüşleri öyle gelişi güzel değildir! Bunu anlamak isterseniz, bir gün 14 saniye içindeki ötüşlerini sayınız. Bulduğunuz rakama 40 ilave ediniz. Çıkan sayı fayrenhayt derecesi cinsinden havanın tam sıcaklığıdır. Cırcırların ötüşlerindeki zaman uzunluğuna bakınız.

  Hava sıcaklığına orantılı olarak pek kısa değişmelere uğrar ve ölçüyü, intizamı kaybetmezler. Ilık havalarda daha çok öterler. Bu ötüş hem eşlerini yanlarına çağırmaya yarayan bir iletişim yöntemidir. Şayet cırcırlar ötmüyorsa biliniz ki hava sıcaklığı55 fahrenhayt derecesinden daha düşüktür.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Cır cır böcekleri yani bir diğer adları ile ağustos böcekleri yaz ayları boyunca sürekli olarak öterler. eğer 14 saniye boyunca öttükleri sayıyı hesaplarsanız o zaman ona 40 ekleyin o zaman havanın derecesini fahrenayt cinsinden bulabilirsiniz.
+ Yorum Gönder