+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Böcek Alemi Forumunda Carmin Nerelerde Kullanılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Carmin Nerelerde Kullanılır
  Carmin'in nerelerde kullanıldığı ile ilgili bilgi


  Carmin'in kullanıldığı yerler nerelerdir


  Böcekten elde edilen karmin maddesi gıda renklendirme ajani olarak kozmetiklerde, ilaç sanayiinde ve boyacılıkta kullanılmaktadır. Etleri, sosları, kırmızı deniz ve işlenmiş kanatlı ürünleri de içine alan geniş bir gıda ürünü yelpazesinde kullanılan karmin; sosisler ve işlenmiş kümes hayvanı gibi et ürünlerinde, meyve preperatlarında, reçel ve marmelatlarda, koruyucularda, sucuk, salam, jelatinli tatlılarda, pasta ve fırın ürünlerinde, dondurmalarda, şekerlemelerde ve süt ürünlerinde de doğal renklendirici olarak bulunabilir.

  Bilindiği gibi dinimizde haşarat (haşereler)ın tüketilmesi caiz değildir. Ülkemizde helal gıda sertifikası veren öncü kuruluşlardan birisi olan GİMDES sertifika vereceği ürünlerde bu böceğin bulunmamasına özellikle dikkat etmektedir. Bunun tek başına yeterli olmadığını vurgulayan Helal Platform yetkilileri ürünlerin içindekiler bölümünde renklendirici maddenin hangi yolla elde edildiğinin belirtilmesi konusunda çağrıda bulundular.”
 2. Sibel
  Devamlı Üye

  Carmin'in nerelerde kullanıldığı hakkında bilgi


  Carmin'in kullanıldığı alanlar hangileridir


  Avrupa’ya 16. yüzyılda gelmiştir ve başta çeşitli gıda maddelerine renk vermenin yanı sıra tekstil, kozmetik sanayinde de kullanılmaya ve yaygınlaşmaya başlamıştır. Karmin bu böceğinin dişilerinden veya yumurtalarından çıkartılan bir renk pigmentidir.
  Bu böcek türü Kanarya Adaları’nda ve Meksika’da yaşayan bir böcektir. Doğal ortamında çoğaldığı gibi kültürel olarak da yetiştirip ticareti yapılmaktadır. Cochineal böceği için özel tarlalar kurulur. Bu böcekler ve larvaları, Meksikalı köylüler tarafından toplanır. Kurutulduktan sonra öğütülüp un haline getirilerek renklendirici madde olarak kullanılır.
+ Yorum Gönder