+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Böcek Alemi Forumunda Ağustos böcekleri neden hiç durmadan öterler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Ağustos böcekleri neden hiç durmadan öterler
  Ağustos böceklerinin neden hiç durmadan öttüğü hakkında bilgi


  Ağustos böceklerinin durmadan ötmelerinin bi anlamı var mıdır?  Bütün yaz, tatile gittiğiniz yerde onları dinlemiş olmalısınız Günün sıcak saatlerinde hiç durmadan ötüp duran ağustosböceklerini

  Neden sürekli car car öterler?

  Bu sevimli yaratıkların ölmeden önce eşlerini bulup üreyebilmek için yalnızca üç haftaları var Erişkinlik yaşamları gerçekten kısa ama, toprak altında yıllarca larva halinde kalabiliyorlar.

  Ağustosböceğinin yalnızca erkeği ötüyor, dişisi ise dilsiz.

  Bu hayvanların "kulaklar"ı (işitme kapsülleri) karınlarında yer alıyor. Karnın tabanında, erkekte, kas kasılmalarının etkisiyle şekil değiştirmiş kutikula plakları bulunuyor. Bunlar, saniyede 300-900 kez çatırdayarak duyduğumuz sesleri üretiyorlar.

  Üç farklı ses çıkartıyor

  Yaygın bir tür olan siyah ağustosböceği, üç farklı ses çıkartıyor, ilkini bir saldırıya uğradığında, ikincisini ise eşi birleşmeye davet ettiğinde En enerjik olan üçüncüsü ise, erkeğin, bulduğu dişiyi uyarmak için söylediği kur şarkısı
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Ağustos böcekleri bildiğiniz gibi yaz ayların da sürekli olarak öterler. ve hiç de yorulmazlar. peki bu ağustos böcekleri neden bu kadar çok durmadan ötmektedirler. bunun nedeni ağustos böceklerinin yalnızca üç hafta yaşarlar bu yüzden çiftleşebilmek için bu kadar çok ötmektedirler.
+ Yorum Gönder