+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Böcek Alemi Forumunda Uğur Böceği Hakkında Herşey Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Uğur Böceği Hakkında Herşey
  Uğur Böceği ile ilgili bilgiler


  ugur-bocegi.jpg


  “Uç uç böceğim, sana telli pabuç alayım, uçamazsın kaçamazsın, kaçamazsan kanat açamazsın, hadi benim bebeğim, uç uç böceğim” şarkısıyla ele alınıp serbest bırakılan uğurböceği, parmağınızdan yukarı yürüyüp, biraz tereddüt geçirdikten sonra kanatlarını açıp uçarsa, talihiniz açık demektir, İngiltere’de 18. yüzyıldan kalma belgeler aynı âdetin varlığını gösteriyorsa da, uzmanlar çok benzer sözlerin, güneşin batarken oluşturduğu kızıllıktan ortalığın tamamen karardığı zamana kadar söylenen, çok daha eski bir âdetin kalıntısı olduğunu söylemektedirler.

  Türkçede bir adı uç uç böceği, bir adı da diğer dillerdeki anlamına benzer biçimde gelinböceğidir. İngilizcede adının anlamı hanımböceği, çeşitli Avrupa dillerinde meryemkuşu, meryemböceği, Fransızca Tanrı pilicidir (poulette a Dieu). Böceğin leylek gibi bebek getirdiği ve üstündeki beneklerin doğacak çocuk sayısını gösterdiği inancı da vardır.

  Coccinellidae familyasını oluşturan beş bin böcek türünün C. novem-notata ailesinden olan uğurböceği kanatlarına eşit olarak dağılmış dokuz siyah benekle tanınır. Larva ve böcek evrelerinde etçil olup tarım zararlısı böceklerle beslendiklerinden örneğin meyve ağaçları için haşarata karşı mücadelede kullanılmak üzere Avustralya türü buradan Amerika’ya getirtilmiştir. Uğurböceğinin uğurunun tarımcı toplumlar için ekonomik bir kökene bağlandığı böylece ortaya çıkmaktadır. 2. Muhammed gunduz1
  Devamlı Üye

  uğur böcekleri siyah benekli kırmızı renktedirler boyları üç santime kadar ulaşabiliyor uğur böceklerinden her yerde bulabilirsiniz genellikle çimli ve ağaçlı bölgeleri seçerler.
 3. Abdulnasır
  Devamlı Üye
  uğur böcekleri bir plastik mermi kadar büyüklüğünde siyah benekli kırmızı renktedirler daha çok ilkbahar aylarında görülür.yeşillik yerlerinde görülür.parmağa alıp tereddüt etmden uçarsa uğrulu olcağına inanılıyor.uğurböceği ismini burdan almış olmalı.
+ Yorum Gönder


uğur böceği,  uğur böceği resmi,  ugur bocegi,  ugur böceği,  uğurböceği,  uğur böceği resimleri