+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Böcek Alemi Forumunda Böcek Boyası Kullanan Türk Firmaları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Böcek Boyası Kullanan Türk Firmaları
  Böcek Boyası Kullanan Türk Firmaları ile ilgili bilgi


  Böcek Boyası Kullanan Türk Firmaları hangileridir  Ürünlerinde renklendirici olarak böcek kullanan firmalar tartışılırken, Ülker’in de bazı ürünlerinde renklendirici olarak Karmin kullandığı anlaşıldı.

  Ülker, çilekli yoğurtlarında içerik olarak karmin kullanıyor.

  STARBUCKS KABUL ETMİŞTİ

  Geçtiğimiz günlerde, Starbucks’ın, çilekli Frappuccino içeceklerinde hayvansal boya maddesi olan karmini kullandığını kabul etmesiyle farklı gıda maddelerinde kullanılan Karmin yeniden tartışmaya açılmış oldu.

  SÜTTEN SOSİSE KADAR BİRÇOK ÜRÜN Konservelerde renklendirici olarak kullanılmasının yanısıra meyveli süt, yoğurt, bisküvi, dondurma, reçel, soslar, meyve suları, et ürünleri, şekerleme ve sakız gibi bir çok gıda ürününde kullanılan karminin tüketiciler tarafından çokça tüketildiği ortaya çıktı.

  ‘Cochineal’ adlı böcekten elde edilen ‘karmin’ isimli renklendiricinin şimdilik bilinen tek zararının alerjik reaksiyonlara yol açması olduğu bildiriliyor.

  TÜRKİYE’DE SATILAN VE KARMİN İÇEREN BAZI GIDALAR Karmini en fazla kullanan markaların başında Coca Cola, Starbucks, Danette, Ülker, Kent, Eti ve Dr Oetker geliyor.

  Geçtiğimiz günlerde, Starbucks’ın, çilekli Frappuccino içeceklerinde hayvansal boya maddesi olan karmini kullandığını kabul etmesiyle farklı gıda maddelerinde kullanılan Karmin yeniden tartışmaya açılmış oldu.

  SÜTTEN SOSİSE KADAR BİRÇOK ÜRÜN

  Konservelerde renklendirici olarak kullanılmasının yanısıra meyveli süt, yoğurt, bisküvi, dondurma, reçel, soslar, meyve suları, et ürünleri, şekerleme ve sakız gibi bir çok gıda ürününde kullanılan karminin tüketiciler tarafından çokça tüketildiği ortaya çıktı.

  Cochineal’ adlı böcekten elde edilen ‘karmin’ isimli renklendiricinin şimdilik bilinen tek zararının alerjik reaksiyonlara yol açması olduğu bildiriliyor.

  TÜRKİYE’DE SATILAN VE KARMİN İÇEREN BAZI GIDALA

  Karmini en fazla kullanan markaların başında Coca Cola, Starbucks, Danette, Ülker, Kent, Eti ve Dr Oetker geliyor.

  SÜTLÜ GIDALAR

  Danette, çilek aromalı puding, Danone

  Çilek aromalı süt, Danone

  Çilekli süt, Pınar

  İçim, çilekli puding, Ülker

  KOLA

  Coca Cola

  SAKIZ

  Vivident xylit Cube, nar ve fuji elma aromalı şekersiz tatlandırıcılı sakız

  Vivident xylit Aqua Gum, meyve aromalı şekersiz tatlandırıcılı sakız

  Vivident xylit 2 Fruit, çilek aromalı şekersiz tatlandırıcılı sakız

  Big babol çilgın meyveler balonlu mega draje sakız

  Şıpsevdi, meyve aromalı şekerli balonlu sakızlar, Kent

  Bubbaloo Mega, karışık meyve ve kola aromalı şekerli balonlu sakızlar, Kent

  First, tatlı & ekşi çilek aromalı tatlandırıcılı şekersiz draje sakız, Kent

  Vivident, cilek ve mandalina aromalı şekersiz şerit sakız,

  Vivident, çilek ve karpuz aromalı sıvı dolgulu tatlandırıcılı draje sakız,

  Mentos, çilek ve limon aromalı sıvı dolgulu tatlandırıcılı draje sakız,

  ŞEKERLEME, BİSKÜVİ, KEK, GOFRET VE SOSLAR

  Lollipop, meyve aromalı karışık top şeker, Ülker

  Jelibon, karışık meyve aromalı yumuşak şeker, Kent

  Kremini, meyve sulu toffe şekerleme çilekli, Ülker

  Pop Tip, Ahududu aromalı draje şeker, Kent

  Ufo, kakaolu draje, Ülker

  Çokomel, çilek aromalı marshmallowlu bisküvi, Ülker

  Dankek, çilek soslu kek, Ülker

  Halk Bitanem, kırmızı meyveler kremalı sandviç bisküvi, Biskot Bisküvi

  Kaymaklım, çilek yoğurt kremalı sandviç bisküvi, Eti

  Çilek aromalı kremalı gofret, Ülker

  Kekstra çilekli kek, Ülker

  Böğürtlenli sos, Dr. Oetker

  KARMİN NEDİR?

  Karmin hayvansal kaynaklı bir boya maddesidir. Aztekler zamanından bu yana kullanılmaktadır. İspanyolların Latin Amerikayı keşfinden sonra Avrupaya getirilmiştir. Mexiko ve Peruda yetişen bir kaktüste yaşayan Coccus cacti adlı böceğin dişisinin (Scharlach-Schildlaus) kurutulup, öğütülmesiyle elde edilir.

  Coccus cacti bir parazit böcektir. Güney Amerikada yetişen bir çesit kaktüsün yapraklarında yaşar bu böcekten doğal hayvansal kaynaklı karmin asit üretilir.

  Böcekten elde edilen bu renk maddesi özellikle meyve ve sebze üretilen gıda ürünlerinin renklerini kuvventlendirmek için kullanılmaktadır. Mesela konservelerde domates sularında, sucuklarda, içeceklerde, dondurma ve hafif tatlı çeşitlerinde kullanılmaktadır. Doğal yoldan böceklerden elde edilen bu renk maddesinin kullanımı Avrupa Birliği tarafından desteklenmektedir

  Gıda endüstrisi haricinde kozmetik ve tekstil ürünlerinde kullanılabilmektedir.

  İlahiyatçı Prof. Dr. Faruk Beşer, birçok üründe renklendirici ve tatlandırıcı olarak kullanılan maddenin İslam’a göre doğrudan doğruya haram denilemeyeceğini belirterek “Hanefi kurallarına göre ‘mekruh’ yani hoş olmayan, olmaması gereken. Kullanmak sakıncalıdır” diyor.


  SON SÖZ

  Öncelikle kendimiz ve ailemiz için yedirdiğimiz bu süpheli ve\veya mekruh ürün için tevbe istiğfar edeceğiz. Daha sonra ise kimseye güvenmemiz gerektiği noktasını unutmayacağız. Şüphelilerden kaçarak kendimizi ve ailemizi korumak için kendimize söz vereceğiz.

  Ülker ve diğer markaların sadece ticari endişelerle iş yaptıkları zaten su götürmez bir gerçek, peki ne yapmamız gerekir. Hiç kimseye güvenmemeliyiz. Ya yememeliyiz veya az yemeliyiz veya bizim tercihlerimiz konusunda bizi destekleyen firmalarla çalışmalayız.

  Bütün aldığımız ürünlerin içeriklerine bakmalı, iyice araştırmalı, süphe duyduğumuz ürünleri tüketici derneklerine ve sosyal medya kaynaklarına iletmeli, dağıtmalıyız, şu kaideyi ise asla es geçmemeliyiz, "asla ve kesinlikle hiç bir ürüne güvenmeyeceğiz".

  Bu ve bunun gibi sahtekarca ve ahlaksızca haram satışları gerçekleştiren şirketlere bütün gücümüzle, bütün kamu oyumuzla bu haramdan vazgeçirecek cezalar vermeliyiz, satın alma gücümüzü ve duyarlılığımızı heryerde anlatarak bu konuyu protesto etmeyliyiz.

  En iyi büyük firma para için bunu yapıyorsa, kimbilir diğeleri daha neler yapıyorlardır. Bunu asla unutmamalıyız.
 2. Meryem
  Bayan Üye

  neden böyle bir şey yapılıyor anlamak gerçekten zor insan sağlığını buladar düşünmeden bozmaya çalışmak nekadar korkusuzca peki bunlara artık neden dur denilmiyor buda ayrı bir konu
+ Yorum Gönder