+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Böcek Alemi Forumunda helikopter böcekleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  helikopter böcekleri  Helikopter böceklerinin özellikleri

  helikopter-bocekleri.jpg

  Yusufçuk ya da kız böceği Odonata takımında bulunan yusufçuklar genelde sivrisinekleri, tatarcıkları ve arılar, kelebekler gibi diğer küçük böcekler ile beslenirler. Çoğu zaman göllerin, akarsuların ve su birikintilerinin olduğu bölgelerde görülürler çünkü "nemf" diye adlandırılan larvaları suda doğarlar. Kız böcekleri insanları normal şartlarda ısırmaz ya da sokmazlar fakat karınlarından tutulduğu takdirde kurtulmak için ısırmayı denerler. Yusufçuklar sivrisinekler gibi bazı zararlı canlıları yiyerek popülasyonlarını dengede tutmaları bakımından oldukça önemlidirler. Helikopter böcekleri Bu nedenle Kuzey Amerika'da birçok yerde yusufçuklar "sivrisinek avcıları" olarak adlandırılırlar. Kız böceklerinin yarım saat içinde kendi ağırlıklarına eşit oranda besin tüketebilmeleri mümkündür.
  SAĞLIĞIMIZA ZARARLARI
  Yusufçuk böceğinin insan sağlığına bir zararı olduğu görülmemiştir. Fakat dikkat etmek gerekir karınlarından tutulduğu takdirde kurtulmak için ısırabilirler.
  MÜCADELE YÖNTEMLERİ
  Kesin çözüm için Profesyonel firma tarafından, üreme vasatlarında larva mücadelesi ve ilaçlama yapılmalıdır. Yusufçuk İlaçlama bizim işimiz, hemen arayın sizlere %100 garantili kesin çözümler sunalım.
 2. Sibel
  Devamlı Üye

  Helikopter böcekleri nasıl hayvanlardırlar


  Helikopter böcekleri hakkında bilgiler


  Yusufçuk (Anisoptera), odonata takımına ait bir canlıdır.
  Kız böceği, su bakireleri, helikopter böceği, iğnecik de denir.
  Güneşli havaları severler. Bu nedenle güneşli havalarda onlara rastlarsınız. Göl, akarsu ve durgun su birikintilerinde bulunurlar. 5000 civarında türü vardır.
  Ömürleri 6 -7 yıldır. Hayatlarının önemli bir kısmı suda geçer ( bir yıl ). Larvalar suda, erişkinler atmosfer havasını soluyarak yaşar. Larvalar tek hücreli canlılar ile beslenir. Nemf döneminde başka larvalar, iribaşlar ve küçük balıklar ile beslenirler. Sonra sudan çıkıp dış iskeletlerinden çıkar ve kanatlarının ıslaklığını kuruturlar. Evrimleşme tamamlanmış olur.
  Uçarlar ve havada asılı durabilirler. Son derece elastik , esnek kanatları vardır. Kanatları kendi üzerine katlayamazlar ve kanatlarını hareket ettiriş biçimleri diğer böceklerden farklıdır. Yusufçuk böceğinin kanatları, uçuş biçimi bilim adamları tarafından incelenmiştir ve helikopterin ilham kaynağıdır. Gövdeleri metal görünümü veren halka halkadır. Buna buz mavisinden, bordoya kadar çok değişik renklerde olabilen iki çift kanatları vardır. Bazı türlerinin hızı saatte 95 km ‘ yi bulur.
  Yusufçuk böceğinin duyma duyusu yoktur. Koku alma duyuları ise iyi değildir. Ama böcekler içerisinde en büyük gözlere sahiptirler.
  Bu üstün özellikleri nedeni ile çok iyi birer avcıdırlar. Havada iken avlanırlar ve yarım saatte ağırlıkları kadar besin tüketebilirler.
  Avına hızla çarpar. Ayakları ile yakalar ve güçlü çenesi ile parçalayarak yer.
  Et oburlardır. Böceklerle beslenirler ( sivrisinek, tatarcıklar,arılar ve kelebekler ). Doğanın dengesi için önemlidirler.
  Genellikle insanları ısırmazlar ancak tutulduklarında kendilerini savunmak için ısırabilirler.
  Yusufçukların erkekleri dişilere karşı çok kaba ve hoyrattır. Bu bağlamda çiftleşmeleri çok ilginçtir. Kur yapmazlar. Erkekler dişileri çevik hareket ve helikopter manevraları ile yakalar ve peşinden sürükler. Onları ısırır. Ergen olmayan, güneşin altında güneşlenen, yumurta bırakma halinde dişilere saldırır. Dişi olanlar ise kaçmaya çalışır. Dişi böcek cinsel ilişki sonrası erkek böceğin kafa eti ile beslenir. Bu nedenle her erkek yusufçuk hayatı boyunca sadece bir kez çiftleşebilir.
  Yusufçuk ölümsüz aşkın simgesidir.

+ Yorum Gönder