+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Böcek Alemi Forumunda karıncanın ana kraliçesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  karıncanın ana kraliçesi
  Ana kraliçenin özellikleri  kralice karinca.jpg  Karınca ( hymenoptera ) eklem bacaklı hayvanlardır. Zar kanatlı hayvanlar içinde incelenir. Karınca haşeresini biyolojik olarak incelediğimizde çok farklı şeyler ile karşılaşmaktayız. Karıncaların çok sert tabakadan oluşan bir başları bulunur ve baş kısmında iletişimini sağlayan 2 adet antenleri var. Karıncanın başının alt kısmında çok güçlü yapıda ağızları bulunur ve ağızlarında kesici kıskaçları vardır. Karıca haşereleri bu kıskaçları ile bitkilerin yapraklarını keserler ve besinlerini bu ağızları ile taşıyıp yuvalarına götürürler. Karıncaların boyun ve bel kısımları çok ince bir yapıdadır ve bu kısımlardan birçok organlar geçmektedir. Karınca haşeresinde toplam 4 çift ayak bulunur ve ayaklar göğüs kısmındadır. Karın kısmında ayakları yoktur. Karınca haşereleri dünyanın her kıtasında bulunurlar. Karıncaların yaklaşık olarak 20 bin kadar türü bulunmaktadır.
  Karınca yaşadığı yere ve türüne bağlı olarak farklı büyüklükte olabilmektedir. Bazı Karıncalar birkaç mm kadarken bazıları 3cm kadardır hatta amazonda ve tropikal bölgelerde yaşayan daha büyük Karıncalar vardır.
  Karıncalar türlerine bağlı olarak farklı renklerde olabilirler. Genel olarak Karıncalar kahverengi, siyah, sarı, kızıl, kırmızı.vb gibi birçok renklerde olabilirler.
  Karınca çok çalışkan bir haşeredir. Günün çoğu zamanını çalışarak geçirir ve çok az bir zaman dinlenen bir haşeredir. Karıncalar kendi ağırlığın 50 katı kadar ağırlığındaki eşyaları dahi taşıma gücüne sahiptirler.
  Karınca haşereleri beslenmesinde hem bitkisel ürünleri kullanırlar hem de hayvansal ürünleri kullanırlar. Karıncalar besin olarak etrafta buldukları böcekleri yediği gibi ölü hayvan leşlerinden de yerler. Karınca gurubu yuvasına taşıdığı bitki yapraklarını yemezler bu yapraklar üzerinde yetiştirdikleri mantarları yerler. Çünkü Karıncaların midesi selülozu eritmez bu bakımdan da yaprakları yiyemezler. Karıncalar en çok insanların besinlerine zarar verir. Karıncalar evlere ve besinlere dadandığında ne var ne yok hepsini alıp yuvasına götürürler. Bu bakımdan ortalıkta bırakılan her türlü gıdaları ve besinlere toplu halde hücum ederler.
  Karıncalar yuvasını toprak altına veya ağaç kökleri içine yaparlar ve bir yuva içinde koloni halinde milyonlarca Karınca bulunur. Aynı koloni içinde yaşayan her Karıncanın görevi farklıdır.
  Karıncalar çok sayıda ürer ve çok çabuk çoğalırlar ana kraliçe Karınca yuvada bekler diğer Karıncalar tarafından beslenir bu Karıncanın tek görevi çiftleşmek ve yumurta yapmaktır. Yaklaşık olarak 14 - 15 yıl kadar yaşar. Erkek Karınca kanatlıdır ve çoğu zaman çiftleştikten sonra ölür. Diğer Karıncaların ömrü ise yaklaşık olarak 2 ay kadardır. Karınca haşeresi insanı sokmaz fakat aç kaldığında insanları dişler ve hatta dişlediği yeri kanatabilecek kadar güçlüdür.
  Karıncaların bazı türleri insanlar üzerinde dolaştıkları zaman alerjiye sebep olurlar. Bazıları da evlere geldiği ortamdan mikrop bulaştırabilirler bu bakımdan Karıncalar ile mücadele etmek gerekir ve bunun içinde ilaçlama hizmeti veren ilaçlama şirketlerinden destek ve yardım alınmalı.
 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  Karınca zar kanatlılar ailesinin oluşturduğu böcek grubunda yer alan ve sosyal yaşam gösteren bir hayvandır. Karıncaların bilerce türü vardır ama genellikle ince bacaklı olurlar. Karıncaların bilinen en önemli özellikleri çalışkan olmalarıdır.
+ Yorum Gönder


ana kralice karinca,  kralice karinca,  ana kraliçe karınca