+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Bulaşıcı Hastalıklar Forumunda Mide Kanseri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Mide Kanseri
  MİDE KANSERİ HAKKINDA BİLGİ


  Mide Kanseri dünyada akciğer kanserinden sonra ikinci sıklıkta görülen kanser türüdür. Her 10 kanser hastasından 1‘i mide kanseridir.Türkiye’de en sık görülen sindirim sistemi kanseri olan mide kanseri çeşitli ülkelere göre farklılıklar gösterir. Japonya’da Latin Amerika’da diğer ülkelerden daha sıklıkla hastalığa rastlanır.
  Hastalığın Oluşumunda Etkili Faktörler Nelerdir?
  Mide kanserinin görülme sıklığı ile göç arasındaki ilişkiler genç yaştan itibaren kanser yapıcı bir maddeye maruz kalmanın kanser oluşmasında sorumlu olduğunu göstermektedir. Bu maddenin ne olduğu bilinmemekle birlikte diyetin sorumlu olabileceği üzerinde durulmaktadır. Nişasta turşular tuzlanmış et ve balık gibi yiyeceklerin mide kanserleri ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. Süt taze sebzeler turunçgiller vitamin C ve soğuk gıdalarla beslenenlerde tersine olarak mide kanseri daha az görülmektedir. Alkol de zayıf bir risk faktörü iken sigara önemlidir. Lif oranı düşük gıda alımında kanser riskinde azalma olurken çikolata ile beslenmede riskte artma olduğu gösterilmiştir. Mide kanserli hastalarda yapılan çalışmalarda bu hastaların tuz tüketiminde artış olduğu saptanmıştır. Bazı hastalıklar mide kanserinin oluşumunu kolaylaştırmaktadırlar


  Kan grubu ‘A’ olan insanlarda mide kanseri sıklığı yüksektir. Bu durum ve bazı ailelerde mide kanserinin sık görülmesi genetik yatkınlık ihtimalini artırmaktadır. Mide kanseri erkeklerde kadınlara göre 2 kat daha fazla ve 50-70 yaşlar arasında daha sık görülür.
  Mide kanseri riski sosyoekonomik durumu düşük olanlarda daha fazladır. Midenin alt yarısında daha sık görülür.
  Patoloji olarak 4 şekilde görülür.
  1- ülserli şekil
  2- infiltran şekil
  3- polipoid şekil
  4- yüzeyen yayılan tip
  Klinik
  Klinik olarak en çok rastlanan belirti mide bölgesinde ağrıdır. Ağrıyla birlikte iştahsızlık ve kilo kaybı sık görülen bulgulardandır. Kardia (midenin yemek borusuyla birleşim bölümü) bölgesine yerleşen tümörler de yutma güçlüğü ilk belirti olabilir. İlerleyen vakalarda bulantı ve kusma olabilir. Nadiren yoğun bir kanama veya mide perforasyonu (delinmesi) başlangıç bulguları olabilir.
  Hastanın muayenesinde erken evrede mide bölgesinde hassasiyet dışında bir bulgu saptanmamışken geç evrede ise karında mide bölgesinde kitle göğüs kafesi üst kısmında boyun kenarında lenf bezi büyümesi ve karında ‘asit’ denen sıvı toplanması saptanabilir. Tümörden devamlı ve yavaş kanamaya bağlı kansızlık (anemi) ve buna bağlı belirtiler çoğu vakada görülebilir.
  Tanıda baryumlu radyografi oldukça değerlidir. Ancak küçük lezyonlar atlanabilir kesin tanı endoskopi ve biopsi incelemesi ile konur.
  Tedavi
  Bugün mide kanserinin radikal tedavisi cerrahi müdahaledir. Erken dönemde tanı konulup bir an önce cerrahi müdahale yapılmalıdır. Kemoteraopi (ilaç tedavisi) ve radyoterapi (ışın tedavisi) sonuçları şu an için yüzgüldürücü değildir. Erken tanı koymak ve erken cerrahi tedavi hastanın yaşama şansını artıran en önemli faktördür
 2. Harbikız
  Devamlı Üye

  Mide Kanseri hakkında kısa bilgi

  Tedavi edilmeyen mide ülseri, müzmin gastrit ve çok içki içmenin neden olduğu bir çeşit kanserdir. Hastanın göğüs boşluğunda, yanma ve ağrı, sık sık susama, bulantı, kusma, kansızlık, ruhi çöküntü, az idrar ve sert büyük abdest görülür. Tedaviye ne kadar erken başlanırsa, iyileşme ihtimali o kadar fazla olur.

  Tedavi için gerekli malzeme : Karanfil, su.
  Hazırlanışı : Bir bardak sıcak suya, taze koparılmış ve ufalanmış 1 tane karanfil çiçeği konur. 5 dakika bekletildikten sonra süzülüp, aç karnına içilir. Bu işlem her yemekten önce tekrarlanır.
+ Yorum Gönder


midede sertlik,  midede sertlik hissi,  mide bölgesinde sertlik,  mide üzerinde sertlik,  midede sertlik ve ağrı,  mide de sertlik