+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Bulaşıcı Hastalıklar Forumunda Kanser hastalığı bulaşıcı mıdır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Kanser hastalığı bulaşıcı mıdır
  Kanser hastalığı bulaşıcı mıdır

  Kanser hastası yakınlarının merak ettiği konuların başında kanser hastalığının bulaşıcı olup olmadığı geliyor. Özellikle bizlere gelen sorular bu konuda hala bazı kafa karışıklıklarının yaşandığını görüyoruz.

  Şunu açık olarak söylememiz gerekiyor ki kanser hastalığı bulaşıcı değildir. Kanserin hiç bir türü kişiden kişiye herhangi bir temas yolu ile bulaşmaz.

  Peki bu konuda kafalarda soru işaretini yaratan asıl faktör nedir? Neden kanserin bulaşıcı olduğu konusundaki sorular bu kadar sık soruluyor ? Bu konuda yaptığımız incelemelere göre şöyle bir sonuca ulaştık;

  Bilindiği gibi karaciğer kanserinin en önemli nedenlerinden biri hepatit virüsüdür. Özellikle hepatit B ve C hastalarında karaciğer kanseri riski artıyor. Karaciğer kanseri bulaşıcı olmamasına rağmen hepatit hastalığı bulaşıcıdır.

  Yine rahim ağzı kanseri hastalığının ne önemli nedeni HPV virüsüdür. HPV virüsü yerleştiği bölgelerde oluşturduğu deşiklikler ile kansere zemin hazırlamaktadır. İşte bu HPV virüsü kişiden kişiye bulaşır. En sık bulaşma yolu da cinsel ilişkidir.

  Kanser hastalığının bulaşıcı olduğu yolundaki bazı düşüncelerin temelinde hepatit ve HPV gibi virüslerin bulaşıcı olması yatıyor. Bu virüsler kansere zemin hazırlayabilir ve bulaşıcıdır. Ancak kanser hastalığının kendisi bulaşıcı değildir.

  Bu nedenle kanser hastaları ile aile fertlerinin teması konusunda herhangi bir sakınca bulunmamaktadır
 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Sağlıklı bir insan kanser olan bir yakınından korkmamalıdır çünkü kanser bulaşıcı bir hastalık değildir ve herhangi bir temas yada yakınlaşmadan bulaşmaz. Kanser hastası yakınlarımıza rahatça yaklaşabilir ve onlara moral verebiliriz gönül rahatlığıyla.
+ Yorum Gönder