+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Bulaşıcı Hastalıklar Forumunda Ruj ve Oje Kanser Ediyor Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Yıldızçiçeği
  Yeni Üye

  Ruj ve Oje Kanser Ediyor
  Ruj KANSER Ediyor

  Ruj ve oje kanser yapıyor. Sadece bu da değil, kısırlık ve böbrek yetmezliğine yolaçıyor.
  Tehlikeli kanserojen maddelerden birini dudaklarınıza sürüyor olabilir misiniz? Peki bu madde, yediklerinizle birlikte dudaklarınızdan ağzınıza, oradan da vücudunuza doğru yol alıyor olabilir mi? Uzmanlar uyarıyor: Ruj ve oje kanser yapıyor!

  Parlak ruj kanserojen çıktı

  ABD’li uzmanlar, özellikle gençler arasında yaygın bir şekilde kullanılan parlatıcı ruj ve ojeler için kanser alarmı verdi. Philadelphia’daki Fox Chase Kanser Merkezi’nde yapılan araştırmada, bu ürünlerde kullanılan bütil benzil ftalat (BBP) adlı maddenin meme kanseri riskini artırdığı ortaya çıktı. Fareler üzerinde yapılan araştırmaya göre, bu madde östrojen hormonu gibi davranarak vücuttaki dengeyi bozuyor.

  Erken ergenliğe sebep oluyor

  Kızlarda ergenliğe girme yaşını da erkene çeken BBP, meme kanserini de tetikliyor. Ayrıca araştırmada yağ hücreleri içine saklanan bu maddenin anneden çocuğa emzirme yoluyla da geçebildiği belirlendi. Böbrek sorunları ve kısırlık gibi rahatsızlıklara da neden olduğu daha önce ortaya çıkan BBP’nin çocuklara hitap eden ürünlerde kullanılması Avrupa’da ve ABD’nin Kaliforniya eyaletinde yasaklanmıştı.

  Bu maddenin oyuncaklarda, paketlerde, halı ve çözücülerde de kullanıldığı belirtildi. İki yıl önce yapılan bir araştırmada da idrarlarında fazla miktarda BBP’ye rastlanan kadınların doğurduğu çocukların da cinsel gelişimlerinin sağlıklı olmadığı ortaya çıkmıştı.

  Kurşun dudaklı kadınlar

  En tehlikeli ağır metallerden kurşun’un da kozmetik yapımında kullanıldığı söyleniyor. Kullandığınız rujun kurşun içerip içermediğini anlamak için altın bir eşyanızı ruja sürün. Eğer kurşun içeriyorsa altının değdiği yer siyahlaşacaktır.
 2. Betul
  Devamlı Üye

  Ruj ve Oje kanser yapıyor ayrıca bazı böbrek yetmezliği ve de kısırlığa yol açabilme ihtimalleri çok fazladır. bu yüzden ruj veya oje kullanımlarına daha fazla dikkat etmemiz gerekir.Aldığınız zaman en kalitelisini alın ki daha az kanser olabilme olasılığına sahp olabilirsiniz.
+ Yorum Gönder