+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Bulaşıcı Hastalıklar Forumunda Amipli Dizanteri Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Amipli Dizanteri Nedir
  Çocuklarda Bebeklerde Amipli Dizanteri

  Bu tip dizanteriye en çok tropikal bölge-lerde rastlanmakla birlikte Akdeniz ülkelerinde de görülebilmektedir. Amipli dizanteri tek hücreli mikro-organizmalar ta-rafından bulaşır. Bulaşık yiyecek, su ve sineklerle de insanlara geçer. Mikro-organizmalarm kaynağı insandır, çünkü bu has-talık hayvanlarda görülmez.

  Kuluçka devresi: Birkaç gün ile birkaç hafta arasında de-ğişir-

  Amipli Dizanteri Belirtileri: Sümüksü, balgamlı ve kanlı ishal hastalığın en açık belirtilerindendir. Hastalık ateşsiz, karın ağrısı ve iştah-sızlıkla başlar.

  Süreci: Bağırsaklarda yıllarca etkisiz olarak kalabilen mik-roorganizma günün birinde apseleşmeye neden olabilir. Dışkı jöle kıvamında ve sümüklüdür. Birçok durumlarda karaciğer apselerinin oluşmasına neden olur. Hastalığın kronik seyri has-tayı halsiz düşürür.

  Amipli Dizanteri Tedavisi: Amiplere karşı en etkili ilaç emetine'dir. Enjeksi-yon olarak verilen emetine zehirli olduğu için hastaya yatak dinlenmesi verilmelidir. Genellikle tetrasiklinli ilaçlar da amip-li dizanteride başarıyla kullanılmaktadır.

  Korunma Yolları: Tuvaletlere sineklerin girmesini önlemelidir. Amipli dizanteriden kuşkulanıldığı zaman meyve, salata ve çiğ sebzelerin yenmesinden kaçınmalıdır.
 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Hastalık ilk başladığı anda çocuklarda kusma, başağrısı, halsizlik gibi hastalıklar oluşur ve bunlar bu hastalığın ilk belirtileridirler. Bunun tedavisi içinde hastaya bol sıvı verilir ve beslenmesine dikkat edilerek yatakta dinlenmesi sağlanır.
+ Yorum Gönder


çocuklarda dizanteri,  bebeklerde dizanteri,  cocuklarda amipli dizanteri,  bebeklerde amipli dizanteri