+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Bulaşıcı Hastalıklar Forumunda Yeşil Çay Prostat Kanseri Riskini Azaltıyor Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Yıldızçiçeği
  Yeni Üye

  Yeşil Çay Prostat Kanseri Riskini Azaltıyor
  YEŞİL ÇAY HAKKINDA BİLGİ

  Düzenli olarak yeşil çay içmenin prostat kanserine yakalanma riskini azaltabileceği bildirildi.

  Japonya Sağlık Bakanlığından araştırmacılar, yeşil çayda bulunan kateçin maddesinin organizmada prostat kanserine neden olan etkenleri etkisiz hale getirebileceği varsayımından yola çıkarak ülke genelinde 12 yıl boyunca 40-69 yaşındaki 50 bin erkeği inceledi.

  Günde 5 fincandan fazla yeşil çay içenlerin prostat kanserine yakalanma riskinin günde 1 fincanın altında yeşil çay içenlere göre daha az olduğu ortaya çıktı. Ancak, düzenli olarak yeşil çay tüketiminin prostat bezindeki kansere etkisi olmadığı belirtildi. 2. Ziyaretçi

  Tayvanlı bilim adamları yaptıkları araştırmalar sonucu yeşil çayın, akciğer kanserini önleyebileceğini bildirdi.

  Tayvanlı bilim adamlarının 500 kişinin katılımıyla yaptığı araştırmada, günde en az bir fincan yeşil çayın hem sigara tiryakisi olan, hem de sigara kullanmayan kişilerin akciğer kanserine yakalanma olasılığını önemli ölçüde azalttığı gözlendi.
  Shan Tıp Fakültesi’nde görevli doktor I-Hsin Lin’in öncülüğünde yapılan araştırmada, sigara içen ya da içmeyen ve günde bir fincan yeşil çay tüketenlerin, tüketmeyenlere oranla akciğer kanserine yakalanma olasılıklarının 5 kat az olduğu saptandı.
  Araştırma, yeşil çay içmeyen sigara tiryakilerinin günde en az bir fincan yeşil çay içen tiryakilere oranla akciğer kanserine yakalanma ihtimallerinin 12 kat fazla olduğunu ortaya koydu.
  Bilim adamlarının ayrıca, araştırmaya katılan kişilerin DNA’larını inceledikleri ve bazı genlerin akciğer kanserine yakalanma olasılığının düşük olmasında rol oynadıklarının gözlendiği kaydedildi.
  Sigara tiryakisi olan ya da olmayan yeşil çay içicilerinden, IGF1 adlı genin belli türlerine sahip olanların akciğer kanserine yakalanma ihtimallerinin, bu genin farklı türlerine sahip diğer yeşil çay içicilerinden çok daha az olduğu görüldü.
  Uzmanlar, bu bulguların sigarının sağlığa zararlı olduğu gerçeğini değiştirmediğine işaret ettiler. İngiltere’deki Kanser Araştırma Merkezinden Yinka Ebo, sigaranın, akciğerleri kansere yol açan 80 civarında kimyasalla doldurduğunu belirterek, yeşil çay içmenin bunu telafi etmeyeceğini kaydetti.
 3. Buğlem
  Devamlı Üye
  Yeşil çay, Camellia yapraklarından elde edilir. Aynı bitkiden elde edilen siyah çay için yapraklar yavaş yavaş kurutulur, yeşil çay ise yaprakların toplanır toplanmaz kavrulup hızla kurutulur. Siyah çay kurutulurken oksijenle tepkimeye girer, yeşil çayın ise tepkimeye girmesine izin verilmez.
+ Yorum Gönder