+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Bulaşıcı Hastalıklar Forumunda Tenya (Şerit) Belirtileri Tenya Tedavisi Nasıl Yapılmakta Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Tenya (Şerit) Belirtileri Tenya Tedavisi Nasıl Yapılmakta








  TANYA HASTALIĞI NEDİR?

  Tenya (Şerit) Belirtileri Tenya Tedavisi Nasıl Yapılmakta


  İnsanlarda görülen şeritler sadece 6 türdür (en büyüğü 25 metre uzunluğunda). Enfekte olmuş, çiğ veya az pişmiş dana, balık veya domuzdan alınan dana tenyası, balık tenyası ve domuz tenyası vardır.
  BELİRTİLERİ:
  Dışkıda yumurtalar veya giyeceklerde ve yatakta veya dışkıda parazit parçalarının bulunması;
  Açlık hissi, hafif baş dönmesi, yorgunluk;
  İştahsızlık, kilo kaybı, kusma ve hassasiyet belirtileri.
  Bodur tenya doğrudan doğruya bir insandan diğerine geçer. Kemirici tenyası (farelerde bulunan) enfekte (mikroplanmış) olmuş fare pireleri, hamam böceği veya böcekler yiyecekleri hububatlara girdiğinde onları kazara yutmakla geçer. Köpek tenyası tipik olarak kedi ve köpeğe yakın olan sinek, kene ve pire yutan çocuklarda görülür.
  Tedavi için çok ilaç vardır. Bağırsaklardaki solucanlar (kurtlar) ekseriyetle 24 ile 48 saat arasında çözülür ve vücuttan çıkar. Eğer 3-5 ay içinde hiçbir parçası yeniden ortaya çıkmazsa solucandan kurtulmuş olarak düşünülür








 2. Buğlem
  Devamlı Üye





  Genelde sığır etinden bulaşan ve Türkiye de çok yaygın olan bir hastalıktır.Vücudun genelde baş kısmında oluşur. İki çeşidi vardır.




+ Yorum Gönder