+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Bulaşıcı Hastalıklar Forumunda Ilişki Ile Bulaşan Hastalıklar Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Ilişki Ile Bulaşan Hastalıklar Nelerdir
  İlişkiyle Hangi Hastalıklar Bulaşır


  Cinsel yolla bulasan hastalıklar, iki insan arasında oluşan cinsel nitelikli yakın temasla bulaşan mikrobik (bakteri, virüs, parazitlere bağlı) hastalıklardır. Eskiden zührevi hastalıklar olarak anılan bu hastalıkların bir kısmı yanlızca genital bölgede belirtilere neden olurken (kadında vajinal akıntı, erkekte üretradan akıntı, her iki cinste genital bölgede ülser vb), diğer bir kısmı tüm vücudu etkileyen genel belirtilere neden olurlar (frengi, Hepatit B ve AIDS vb).

  Bu hastalıkların bir kısmı için en önemli bulaşma yolu cinsel temas iken (genital siğil, herpes simpleks, vajinit gibi), diğer bir kısım hastalıklar cinsel yolla bulaşmaya ek olarak kan yoluyla (AIDS ve Hepatit B'nin virüsü taşıyan kanın nakledilmesiyle bulaşması gibi, anneden bebeğine henüz doğmadan frengi bulaşması gibi) ve cinsel ilişki dışındaki yakın temasla da bulaşabilmektedir (anneden bebeğine doğum esnasında ya da doğum sonrasında emzirme ve bakım esnasında bulaşan genital siğil, herpes simpleks ve Hepatit B gibi, aile içinde günlük yaşam koşullarının paylaşılması sonucu bulaşan Hepatit B gibi).

  Bu gruptaki hastalıkların bulaşması için heteroseksüel ilişki (kadın-erkek cinsel ilişkisi) koşul olmadığı gibi, bulaşma için gerçek cinsel ilişki olmaksızın enfeksiyonu taşıyan birinin genital bölgesiyle yakın temas bile hastalığı almak için yeterli olabilmektedir (genital siğil gibi). Cinsel yolla bulaşan hastalıklar tüm diğer bulaşıcı hastalıklar gibi bildirimi zorunlu hastalıklar grubunda yeralırlar.

  Belirtileri Nelerdir?:

  Erkeklerde

  Sık idrara çıkma ve idrarda yanma, ağrı

  Penisten idrar sonrası veya sürekli akıntı

  Penis yüzeyinde ağrılı ülserler ve kasıklarda elle hissedilen sertlikler

  Kadınlarda;

  İdrara çıkmada ağrı ve yanma, sık idrara çıkma

  Hazneden koyu renkli ve kötü kokulu akıntı

  Her iki cinste ;

  Cinsel birleşme sırasında ya da cinsel organlarda sürekli ağrı

  Sık ölü doğumlar

  Üreme organlarında siğiller

  Üreme organlarında uçuğa benzer döküntüler, şiddetli ağrı

  Makat veya perine (bacakların arasında kalan ve üreme organlarını örten kas dokusu) bölgesinde apseler

  Düzenli aralıklarla tekrarlanan kanser taramaları (kadınlarda pap smear testi), erken teşhis için önemlidir.

  Yine çok bulaşıcı olan ve ölüme yol açan Hepatit-B virüsüne karşı aşılanma önemlidir. Her iki cinste de akıntılara dikkat etmek ve görüldüğünde hekime başvurmak gerekir. Erkekte ve kadında koyu renkli ve kokulu akıntılar cinsel yolla bulaşan hastalıkların belirtisidir. Beyaz ve kaşıntılı akıntılar ya da sırf kaşıntı, mantarların belirtisidir.


  Kimler Risk Altındadır?

  Korunmasız ilişkide bulunmuş bireyler
  Cinsel yolla bulaşmış herhangi bir hastalığı taşıyanlar
  Cinsel yolla bulaşmış hastalıklardan birini geçirmiş ve iyileşmiş bireyler (Bir CYBH'ı geçirmiş bireyin diğer CYBH'ı taşıma riski artmaktadır, çünkü bu organizmalar genellikle beraber taşınmaktadır.)
  Birçok cinsel yolla bulaşan hastalık klinik belirti vermediğinden cinsel açıdan aktif tüm bireyler.
  Partnerinin hastalık taşımadığından emin olmayan bireyler.
  Genital bölgede semptomlar gösteren bireyler
  Birden fazla cinsel partneri olan bireyler.
  Uyuşturucu kullanan bireyler (Enjektörün paylaşıldığı durumlarda HIV ve hepatit B gibi ciddi hastalıklar bulaşabilmektedir.) 2. Betul
  Devamlı Üye

  Cinsel yolla bulaşan hastalıklar sadece ''diğer'' insanların hastalığı değildir.Eğer ki biz böyle düşünecek olursak bu hastalığa yakalanma ihtimalimiz çok fazladır ve eğer ki sonradan Anne ve Baba'nın doğacak çocuklarına da bulaşabilir.
+ Yorum Gönder