+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Bulaşıcı Hastalıklar Forumunda Dizanteri Tedavisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Dizanteri Tedavisi
  DİZANTERİ HASTALIĞI NEDİR?

  Dizanteri Tedavisi

  Dizanteri, İnsanda sık ve kanlı ishal, genellikle şiddetli karın ağrısı, gerekmediği halde dışkılama isteği duyma, bağırsak yaraları, hayvanda makattan kan ya da kanlı dışkı gelmesi gibi belirtiler gösteren hastalıklara verilen ad

  Patol.Dizanteri belirtileri amipli dizenteride, basili dizanteride ve kanamalı rektokolitte görülür.

  * 1 Dizanteri çeşitleri
  o 1.1 Amipli dizanteri ya da bağırsak amibiazı
  o 1.2 Basili dizanteri
  o 1.3 Dizanteriye yol açabilen bulaşıcı hastalıklar

  Dizanteri çeşitleri

  Amipli dizanteri ya da bağırsak amibiazı

  Sıcak ülkelerde çok sık olarak görülen yerleşik bir hastalıktır. Bazen nedeni bilinmeyen akut bir nöbetle başlar. Tedavi edilmezse süreğenleşebilir. Başlıca karmaşası karaciğer apsesidir, ama başka organlarda da apse yapabilir. Teşhis taze dışkının incelenmesiyle konur: muayene sonucunda minuta, hatta hemotofaj biçiminde dizanteri amibi (Entamoeba histolytica) bulunur. Bağırsak ambiazı, gerekirse bir antibiyotik ( tetraksilin, spiramisin, paromomisin )eklenerek metradomidazol ile yapılır.

  Basili dizanteri

  Shigella cinsinden bir enterbakteriden ileri gelir. Dışkı yayılmasını kolaylaştıran kötü sağlık koşulları yüzünden gelişmekte olan ülkelerde yerleşik olarak çok sık görülür. Kolistin ya da trimetoprim-sülfametaksazol içeren bir antibiyotik tedavisi iyileşmeyi çabuklaştırır.

  Dizanteriye yol açabilen bulaşıcı hastalıklar

  Sığır ve domuz vebası, şarbon, leptospiroz, salmonelloz, geviş getirenlerde bağırsak zehirlenmeleri.

  Asalakların yol açtığı dizanterilerin en çok görülenleri köpekte ankilostomiyaz, geviş getirenlerde koksidiyozlardır. Maden ya da bitki zehirlenmelerinin bir çoğu da (civa, kuduzböceği, sultanotu, sütleğen, kartallı eğrelti, acı çiğdem vb.) dizanteri belirtisi yaratır.
 2. Harbikız
  Devamlı Üye

  Dizanteri hakkında kısa bilgi

  Bulaşıcı ve salgın bir hastalıktır. Hastada, ishal görülür. Dışkısı kanlı ve sümüklüdür. İştahsızlık karın ağrısı ve ateş de vardır Su veya besinlerle bulaşır. İki çeşit dizanteri vardır.
  - Amipli Dizanteri : Vücuda mikrop girmesinden 10-21 gün sonra hastalık belirtileri ortaya çıkar. Hastada kanlı ishal, ateş, karın krampları, kilo kaybı, ve halsizlik görülür.
  - Basilli Dizanteri : Mikrobun vücuda girmesinden 2-7 gün sonra belirtileri ortaya çıkar. Hastalığın salgın halini almasında kara sinekler başrolü oynar. Hastada; kanlı ve balgam kıvamında ishal, karın ağrısı, halsizlik ve ateş görülür.
  Yapılacak ilk iş; hastayı, sağlamlardan ayırmaktır. Tedavi maksadıyla aşağıdaki reçeteler kullanılır.
  Tedavi için gerekli malzeme : Su, tuz.
  Hazırlanışı : Bir gün boyunca, hiç bir şey yenmez. Sadece tuzlu su içilir.
+ Yorum Gönder