+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Bulaşıcı Hastalıklar Forumunda Tetanos Nasıl Bulaşır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Tetanos Nasıl Bulaşır

  Tetanos Nasıl Bulaşır

  Tetanos, oksijensiz ortamda yaşayan Nicolaier basilinden (clostridium tetani) ileri gelen ve çizgili kaslarda sertleşme ve kasılmayla belirginleşen enfeksiyon zehirlenmesi.
  Tetanos - Tetanos Nedir? Tetanos Nasıl Bulaşır Geçer? Tetanos Hakkında Aşısı
  Toprakta yaşayan Nicolaier basilinin derideki bir yara aracılığıyla organizmaya girmesinden kaynaklanan hastalıkta, giriş noktasında üreyen basilin çıkardığı toksinlerin organizmanın her yanına dağılması sonucunda 8-16 gün süren kuluçka döneminin ardından, önce çene kaslarında görülen ağrılı kas kasılmaları (çene kilitlenmesi) bütün vücuda yayılır. Tedavi edilmezse çok ağrılı kasılma nöbetleriyle sürer ve ölümle sonuçlanır.

  Belirtilere Yönelik Tedavi

  Yeniden canlandırma ortamında, kasılmaları ve nöbetleri önlemek için yüksek dozda uyuşturucu verilmesine, hastanın tedavi komasına sokulup solunumunun yeniden canladırılmasına dayanır.

  Temel Tedavisi

  Koruyucu önlemler alınması, yani kısa süre içinde insan kökenli tetanos serumu verilmesidir; uzun süreli koruyucu önlem olarak da, tetanos aşısı yapılmalıdır.
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Ölümcül bir enfeksiyon hastalığı olan Tetanos, insan vücuduna deride ki bir çizik yada yara ile organizmaya karışmasından oluşan bir hastalıktır. Bu hastalık tedavi edilmezse eğer ilk başta çeneden başlayan kasılmalar ile tüm vücuda yayılır ve çok acılı bir dönemden sonra hastayı öldürür.
+ Yorum Gönder