+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Bulaşıcı Hastalıklar Forumunda Parazitlerin Neden Olduğu Hastalıklar Ve Etkiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Parazitlerin Neden Olduğu Hastalıklar Ve Etkiler
  Parazitler hakkında bilgi

  Parazitlerin neden olduğu başlıca hastalıklar uyuz, bitlenme ve değişik matar hastalıklarıdır. Ayrıca pire, tahtakursu, kene tarzı böceklerin ısırmalarıyla oluşan deri bozuklukları bu hastalıklardan sayılmaktadır.

  Paraziyler genel anlamda organizmayı tahrip ederek soyucu, sömürücü ve mekanik olarak etkilenmekte ve diğer hastalıklara yol açmaktadır. Parazit neredeyse bütün salgınları, sindirilmiş olan artıkları organizmalar için toksindir. Bazı parazitlerinde özel toksinleri vardır. Bu toksinler salgılayarak hücreleri ve dokuları eritirler. Kanın pıhtılaşmasına engel olurlar. Bu toksinler zehirlidir. Alyuvarları erittikten sonra anemi ortaya çıkar. Kanın tablosu değişmektedir. Toksinlerin sinir sistemlerinede etkisi vardır. Bununlar beraber bazen fel ve kuduz tarzı hastalıklar ortaya çıkabilir. İnsan gelişmesinde gerileme olabilir.
 2. Betul
  Devamlı Üye

  Parazitler kirli sebze ve meyvelerin yenilmesi veya cinsel ilişkş yoluylada bulaşabiliyor.Parazit bir canlının içinde veya üzerinde o canlının zararına yaşıyorsa bu bir parazit hastalığıdır.
+ Yorum Gönder