+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Bulaşıcı Hastalıklar Forumunda Akciğer Ödemi Nedenleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Akciğer Ödemi Nedenleri
  Akciğer Ödemi Nedenleri  Akciğer ödemi kalple ilgili ve kalpten bağımsız olarak iki farklı şekilde oluşabilir.

  Kalbe bağlı akciğer ödemi kalbin fonksiyonlarını tam olarak yerine getiremediği durumlarda akciğerlerde bulunan kan damarlarındaki basıncın artması neticesinde meydana gelir. Kalbin kanı pompalama fonksiyonu aritmi, kalp kası zayıflığı, kalp kapakçıklarının normal ölçüler dışında olması ve burada saymadığımız diğer kalp hastalıkları akciğerlerde bulunan damarlara olması gerekenden fazla kan akışına neden olabilir. Fazla kan akışının sonucu olarak alveol duvarlarına basınç artar ve bu bölgede sıvı birikmesi başlar.

  Kalbin çalışmasından bağımsız olarak meydana gelen akciğer ödemi nedenleri arasında gösterilen diğer rahatsızlıkları ise şöyle sıralayabiliriz.

  Akut solunum sorunları, travma, akciğer zedelenmesi, zehirlerin hava yoluyla vücuda girmesi, kokain gibi uyuşturucuların kullanımı, radyasyon ve sigara kullanma neticesinde akciğerde ciddi enfeksiyonlar oluşması.

  Böbrek yetmezliğine bağlı olarak fazla sıvının vücuttan yeteri miktarda atılamaması ve kan damarlarındaki sıvının artması. İleri derecede böbrek yetmezliği yaşayan hastalarda ödemlerin oluşmaması için diyaliz tavsiye edilir.

  3 bin metre yüksekliklerde uzun süre bulunmak akciğer ödemine neden olabilir.

  Beyin travması, beyin kanaması veya beyine yapılan cerrahi operasyonlar.

  Genellikle yaşlılarda görülen ve aşırı aspirin kullanımı sonucu meydana gelen aspirin zehirlenmesi akciğer ödeminin bir diğer nedenidir.

  Az görülen diğer nedenler arasında pıhtılaşmış kanının akciğerlere gelmesi, Transfüzyona bağlı akut akciğer hasarı, bazı viral enfeksiyonlar ve gebelik toksemisi sayılmaktadır.
 2. CAVİDAN
  Devamlı Üye

  Akciğer ödemi çoğunlukla kalp problemleri nedeniyle olur, Akciğer ödemi tedavisi genellikle oksijenle başlar.
+ Yorum Gönder