+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Bulaşıcı Hastalıklar Forumunda Psittakoz Hastalığı Hakkında Bilgiler Psittakoz Belirtileri Psittakoz Nasıl Bulaşır? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Psittakoz Hastalığı Hakkında Bilgiler Psittakoz Belirtileri Psittakoz Nasıl Bulaşır?
  Psittakoz Hastalığı Hakkında Bilgiler

  Psittakoz genellikle papağangillerden, hindilerden ya da güvercinlerden insanlara geçen bulaşıcı bir hastalıktır. Psitakin, bir başka deyişle papağangiller arasında papağanlar, Amerika papağanları, sultan papağanları ve muhabbet kuşları bulunur. Psittakoza Chlamydophila psittaci adlı bakteri neden olur.

  Kimler bu hastalığa yakalanır?
  Hastalık papağangillerden geçtiği için, evcil havyan dükkânlarında çalışanlar ya da bu tür hayvanları satın alanlar zaman zaman psittakoza yakalanır. Ayrıca hindilerin kesildiği mezbahalarda çalışanlarda ve çiftçilerde de bu hastalık görülebilir.

  Psittakoz nasıl bulaşır?

  Hastalık, genellikle mezbahalardaki psittakoza yakalanmış kuşlara temas etmekle ya da kafeslerdeki kurumuş dışkılardan havaya karışan bakterilerin solunmasıyla bulaşır. Kafeslerdeki dışkıların bulaştırıcı etkisi haftalarca sürer. Psittakozun insandan insana bulaştığı henüz görülmemiştir.

  Psittakozun belirtileri nelerdir?
  İnsanlardaki belirtiler arasında; ateş, baş ağrısı, soğuk algınlığı, kimi zaman da zatürree yer alır. Bazı hastalarda griptekine benzer belirtiler görülürken, bazılarında hiçbir belirti görülmez. Kuşlardaki belirtiler arasında ise iştahsızlık, tüylerin kabarması, göz ve burun akıntısı, ishal bulunur. Bazen kuşlar bu hastalıktan ölmektedir. Bazı kuşlarda hiçbir belirtiye rastlanmasa da bu kuşlar hastalığı başkalarına bulaştırabilir.

  Belirtiler, hastalık bulaştıktan ne kadar sonra ortaya çıkar?
  Kuluçka süresi beş günden 14 güne kadar çıkabilmektedir; ancak bu sürenin daha da uzadığı olmuştur.
 2. CAVİDAN
  Devamlı Üye

  Vakaların çoğuna, kümes hayvanları yetiştiren çiftçiler, güvercin sahipleri ve evcil hayvan dükkanlarında çalışan insanlar arasında rastlanılır. Kuş hastalıkları hakkında bir veterinere danışmak da faydalı olur. Bir kişide psittakoz belirtileri görüldüğünde doktora başvurulmalı.
 3. Ziyaretçi
  PSİTTAKOZU NEDİR ?

  Başta papağanlar olmak üzere bir çok evcil kuşta bulunabilen bir cins bakteri insanlara geçerek ateşli bir solunum yolları enfeksiyonuna neden oluyor.


  Tıp dilinde psittakoz adıyla bilinen hastalık insanlara daha çok papağan ve benzeri kuşlardan bulaştığı için halk arasında papağan hastalığı ismiyle tanınır.
  Hastalık, daha seyrek olarak güvercin, tavuk, hindi, ördek gibi başka kuş ve kümes hayvanlarından da geçebilir.


  Papağan hastalığının özellikle son 20 yılda daha fazla görülür olması, bir yandan papağan ve benzeri kuşların giderek daha çok beslenmesine ve hastalığın daha iyi bilinmesine, diğer yandan da tanı olanaklarının kolaylaşmasına bağlanmaktadır.


  ÇOK KOLAY BULAŞIYOR
  Hastalık etkeni olan bakteri, kuşların burun salgılarında, doku ve tüylerinde bulunur, ama mikrop taşıyan kuşlarda her zaman belirgin bir hastalık durumuna da rastlanmaz. Bazı kuşlar daha keyifsiz, iştahsız ve uykuya meyilli olabilirler. Hastalı


  k, insanlara hemen daima havaya karışan bakterilerin solunmasıyla bulaşır. Kuşların gagalama ve ısırıklarına bağlı bulaşma son derece nadirdir. Hastalığın bulaşması için kuşlarla uzun süreli temas etmiş olmak şart değildir. Mikrop taşıyan kuşların bulunduğu ortamlarda birkaç dakika kalmak bile bulaşma için yeterlidir. İnsanlardaki hastalığın ağırlığı, temasın süresi ve yakınlığı ile ilgili değildir, ama hastalık belirtisi gösteren kuşların daha fazla mikrop saçtıkları da bilinmektedir. Kümes ürünlerinin yenmesiyle bulaşma olmaz.

  ATEŞ VE ÖKSÜRÜKLE BAŞLIYOR

  Üst solunum yollarından vücudumuza giren mikrop kan yoluyla tüm dokulara yayılır ve en çok da akciğer, karaciğer ve dalakta yerleşir. Papağan hastalığı çok farklı tablolarda karşımıza çıkabilmektedir. 7-14 günlük bir kuluçka dönemini takiben aniden titremeler ve 40 dereceyi geçen yüksek ateşle başlayabileceği gibi, 3-4 günlük sürelerde yavaş yavaş yükselen bir ateşle de ortaya çıkabilir. Birçok hastada kuru bir öksürük vardır, bazıları da zaman zaman kanlı da olabilen balgam çıkarabilirler. Bazen göğüs ağrısı ön plandadır ve daha ziyade derin nefes alırken, öksürürken bıçak batar tarzda bir ağrıdır. Hastalığın yaygın olduğu durumlarda nefes darlığı ve dudaklarda morarma da olabilir. Baş ağrısı sık görülür. Bazen de, boğaz ağrısı, boyun lenf bezlerinin şişmesi gibi üst solunum yollarına ait belirtiler olabilir. Her dört hastanın birinde burun kanaması ve gözlerde ışığa aşırı duyarlılık vardır. Hastalar yaygın kas ağrıları ve spazmlarından da şikayetçi olabilirler. Bu belirtilere ense ve sırtta daha sık rastlandığından ateşli hastalarda menenjitle karıştırılabilir. Bazı hastalarda ise uykusuzluk, depresyon, huzursuzluk gibi sinir sistemi belirtileri de ortaya çıkabilir. Karın ağrısı, bulantı, kusma, ishal gibi sindirim sistemi belirtilerine rastlanabilir. Psittakoz için tipik bulgulardan biri de hastaların % 70 kadarında görülen dalak büyümesidir. Karaciğer de ağrı yapmadan büyümüş olabilir. Ayrıca, yüksek ateşe rağmen nabzın o kadar hızlı olmaması da tipik bulgulardan sayılabilir.

  TEDAVİSİ VAR
  Papağan hastalığı, tetrasiklin sınıfı antibiyotiklere çok iyi cevap verir. Tedavi, ateş düştükten ve hastalık belirtileri kaybolduktan sonra daha 7-14 gün sürdürülmelidir. Tetrasikline alerjisi olanlara eritromisin verilebilir.
+ Yorum Gönder


psittakoz nedir