+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Bulaşıcı Hastalıklar Forumunda Her nodül kanserleşir mi? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizliyara
  FoRuMaciL Security

  Her nodül kanserleşir mi?
  Her nodül hakkında bilgi


  Tiroid nodüllerinin bir kısmı ise içleri sıvı dolu “kistik nodüller”dir. Tamamı sıvı ile dolu olan kistler genellikle iyi huyludur, kanserleşme olasılıkları azdır. Bazı kistlerde ise katı içerikler, kireçlenmeler ve farklı yapılar bulunabilir. Bu kistlerde kanserleşme veya kanser olma olasılığı daha fazladır. Tamamı tiroid hücrelerinden oluşan ve içi tiroid salgısı ile dolu olan iyi huylu tiroid nodüllerinde (Foliküler ve Kolloid adenomlar) kanserleşme olasılığı pek yoktur.

  Bazı nodüller ise iyot eksikliği nedeniyle tiroid bezinin büyümesi yani guatr oluşumu sürecinde oluşur. Tiroid nodüllerinin çok az bir kısmında sebep tiroid kanserleridir. Özellikle yirmi yaşından küçüklerde, altmış yaşından büyüklerde, erkeklerde, kişisel sağlık öyküsünde baş ve boyun bölgesine radyasyon tedavisi uygulananlarda kanser olasılığı daha fazladır. Bir nodül ne kadar sert, hareketsiz ve büyükse kanser olasılığı o kadar artar. Boyunda bir şişlik varsa ve bu şişlik nefes alma veya yutma güçlüğüne yol açıyorsa, sinirlilik, uyku problemleri, çarpıntı, kilo alma veya verme, ellerde titreme, kas zayıflaması gibi belirtilerle beraberse beklemeden doktora başvurulmalıdır.
  osmanmuftuoglu.net ten alıntıdır
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Artık genç yaşta ki insanlarda da görülebilen ve Akciğerde oluşan nodülün en büyük artış nedeni Bilgisayarlı Tomografi araçlarından kaynaklanıyor. Bu nodüller iyi huylu olabildiği gibi kötü huylu olanlarda vardır ve tespit edildikten sonra en az iki yıl boyunca kontrol altında tutulması gerekiyor.
+ Yorum Gönder