+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Bulaşıcı Hastalıklar Forumunda Bulaşıcı Hastalıklarda doğrudan bulaşma yollarına yönelik önlemler neler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Bulaşıcı Hastalıklarda doğrudan bulaşma yollarına yönelik önlemler neler
  BULAŞICI HASTALIKLAR HAKKINDA BİLGİ

  Bulaşıcı Hastalıklarda doğrudan bulaşma yollarına yönelik önlemler neler

  hastalığın ya da hastalık etkeninin çeşidine göre değişir, yani hastalıklara özeldir. Cinsel ilişkiyle, hava yoluyla ya da kanla bulaşan hastalıklar bu tür hastalıklardır. Bunlara karşı alınacak önlemleri şöyle sıralayabiliriz:

  * Cinsel ilişkiyle geçen AİDS, frengi, bel soğukluğu, hepatit gibi hastalıklardan korunmak için hastalık şüphesi olan kişilerle ilişkiye girilmemeli, ilişkide bulunulursa kesinlikle prezervatif (kaput) kullanılmalıdır. Yine de en ufak bir şüphede hekime gidilmelidir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmada en güvenli önlem ise tek eşliliktir.

  * Hava yoluyla bulaşan hastalıklarda hastalar sağlam kişilerden ayrılmalıdır.

  * Kan yoluyla bulaşan hastalıklarda, hasta kanıyla temas edilmemelidir.
 2. CAVİDAN
  Devamlı Üye

  Bulaşıcı hastalıklar, çocukluk çağından başlayarak her yaş grubunda karşılaşılan en yaygın ve en büyük hastalık gruplarından biridir. Bulaşı hastalıklara neden olan virüsün iyi dezenfekte edilmesi gerekir. Bazı bulaşıcı hastalıklar metabolizmayı etkiler. Bulaşıcı hastalıklardan korunmanın en etkili yolu aşıdır.
 3. Nesrin212121
  Yeni Üye
  Bulaşıcı Hastalıklar dan önlemler bulaşıcı olan bir hastaya fazla yakınlaşmamak, mesela başkaların tırnak makası veya cımbızı kullanmamak,gerekir,özellikle de bulaşıcı Hastalıklardan en yönelik önlemler Aşı olmaktır.
+ Yorum Gönder


bulaşma yollarına yönelik önlemler,  doğrudan bulaşma yolları nelerdir,  kaynağa yönelik önlemler,  bulaşma yollarına yönelik önlemler nelerdir,  bulaşma yoluna yönelik önlemler hangileridir,  bulaşma yoluna yönelik önlemler