+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Bulaşıcı Hastalıklar Forumunda Esrar kullananların davranışları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gülcan
  Devamlı Üye

  Esrar kullananların davranışları
  ESRAR HAKKINDA BİLGİ

  Esrar kullananların davranışları

  MADDE KULLANICILARININ ÖZELLİKLERİ

  MADDE KULLANICILARININ ÖZELLİKLERİ.jpg.

  Yapılan araştırmada madde kullanıcılarının genel özellikleri
  şu şekilde sıralanmıştır :

  Toplum dışı, toplumla sorunları olan kişiler

  Aile ile sorunları olan kişiler

  Sorunlarla başa çıkamayan,

  Mücadele gücü olmayan

  Güvensiz, güvenilmeyen, anlaşılması güç

  Özbakımları düşük, zayıf bitkin, hastalıkları kişiler

  Tanımlamalar genel olarak değerlendirildiğinde hasta ve suçlu olarak iki ayrı eksenin varlığı dikkat çekicidir.

  Etiyoloji

  Bağımlılık davranışın oluşumunda, birçok etken rol almaktadır.

  a) Psikolojik etkenler b) Kalıtımsal etkenler c) Biyolojik etkenler
  d) Sosyokültürel etkenler e) Aile f) Kişilik g) Diğer etkenler

  Mezolimbik Dopamin Yolu ve Ödülün Psikofarmakolojisi :

  Beyindeki ödüle ait en son belirlenen ortak yol, mezolimbik dopamin yolu olarak varsayılır. Bazıları bunu beynin “zevk merkezi”, dopamini de “sinir ileticisi” olarak değerlendirir. Mezolimbik dopamin nöronlarının, dopamin salgılamasını tetiklemek için, entelektüel faaliyetlerden atletik faaliyetlere, bir senfoniyi dinleyip haz duymaktan, orgazm yaşamaya kadar pek çok doğal yol vardır. Bunlara bazen “doğal sarhoşluk” denir. Bu tip doğal sarhoşluklara araç olan, mezolimbik yolun girdileri, doğal yollarla ortaya çıkan maddelerin inanılmaz bir şekilde ilaç olarak kullanılabilme özelliğini de kapsar. Beynin kendi morfin/eroininden (endorfinler) marihuannası (anadamid) ve beynin kendi nikotininden (asetilkolin) kokain ve anfetaminine (dopaminin kendisi) kadar tüm maddeler bu özelliği açıkça gösterir.
  Doğada varolan ve kötüye kullanılan birçok psikotropik uyşturucunun sıklıkla, doğal yollarla ortaya çıkandan daha patlayıcı ve daha çok zevk veren şekilde, dopamin salgılanmasına neden olacak son bir yolu vardır. Bu uyuşturucular, beynin kendi nörotransmiterlerini atlayıp, doğrudan kendi reseptörlerini uyararak dopamin salınımına yol açarlar. Beyin, kötüye kullanılan uyuşturuculara benzeyen nötoransmitterleri kullandığı için, kişinin ödülünü doğal yoldan kazanması gerekli değildir. Kısa vadede ve beynin sinir sistemi yoluyla elde edilen sarhoşluk yerine, istendiğinde uyuşturucu maddenin kötüye kullanılmasıyla çok yoğun bir ödül, elde edilebilir. Ancak, doğal sarhoşluktan farklı olarak, uyuşturucu madde katkılı ödül, postsinaptik .limbik dopamin 2 (D2) reseptörlerinin mükemmel bir şekilde dopaminle beslenmesine neden olur.

  Akut Entoksikasyon

  Hafif öfori,

  Rahatlama,

  Zaman algısında şaşmalar,

  Sıradan duygusal deneyimlerin yoğunlaşması gibi algısal değişiklikler,

  Öznel bir yükseklik deneyimi,  İstenmeyen etkiler :

  Anksiyete

  Panik Reaksiyon

  Depresyon

  Flasback deneyimleri

  Paranoya

  Görsel .varsanlar

  Delirme korkusu  Hafıza:

  Esrar kullanımından sonra en sık bozulan işlevlerden biridir.

  Kazanma (öğrenme), depolama (hafıza) gibi değişik yetenekler incelenmiş ve esrarın en sık hafızayı etkilediği gösterilmiştir.

  Kısa zamanlı hafıza (rakam testi) üstüne etkileri doza bağımlıdır.

  Esrar ; bilgiyi öğrenmeyi, odaklamayı ve konsantrasyonu etkiler.

  Esrar, kısa dönem hafızanın, uzun dönem hafızaya dönüştürülmesini etkiliyor görünmektedir.

  Esrar yaratıcı düşüncede ve sanatsal yaratıcılıkta ilerleme sağlamaz.

  Esrar Entoksikasyonu :

  Entoksikasyon DSM IV’ de bir sendrom olarak tanımlanmıştır ; esrar kullanımından hemen sonra ortaya çıkar ve taşikardi ve belirli psikolojik belirtilerin kullanımından 2 saat içinde görülmesi ile aynı süre içinde fiziksel belirtilerden en az ikisinin (konjuntival hiperemi, artmış iştah, ağız kuruluğu gibi) ile karakterizedir.Entoksikasyon sırasında şekil, ses, tat, renklerin algıları değişir. Fikirler birbirlerinden bağımsız olarak hızlı bir şekilde değişirler ve konudan konuya geçerler. Kişi ya içine kapanık olur ya da daha konuşkan hale gelir. Mizaç değişiklikleri belirgindir : hafif bir öforiden anksiyete ve depresyona kadar geniş bir kümelenme gösterir. Sorunlar daha önemsiz gelir. Sersemlik ya da aşırı hareketlilik gözlenir. Zaman yavaş geçiyor gibi algılanır. Kişiler esrar etkisi altında iken zamanlarını kitap okuyarak ya da müzik dinleyerek geçirirler.

  Esrar Bağlı Görülen Diğer Psikiyatrik Tablolar:
  Flashback Sendromu:

  Flashback, madde etkisi altında yaşanmış deneyimlerin geçici olarak tekrar tekrar yaşanması ve duygusal içeriğin tekrar algılanmasını içermektedir. Karakteri, şiddetli ve süresi değişkendir ; saniyelerden, saatlere varan sürede olabilmekte veya hoşa giden ya da korkutucu nitelikte olmaktadır.

  Anksiyete Bozuklukları :

  Esrar için bildirilen en sık yan etkiler anksiyete reaksiyonları, panik ataklar ve değişen şiddette depresif epizodlardır.  Kronik Esrar Kullanımı (Amotivasyonel Sendrom) :

  Amotivasyonel sendrom esrar kullananlarda tanımlanmış geniş anlamıyla ilgisizlik, apati, ve asosyal davranışı içermektedir. Bu etkilerin bir kısmı genel olarak diğer SSS depresanlarında da görülmektedir. Bu yüzden esrara mal edilmiş bir amotivasyonel sendromdan bahsedilmesinin ne kadar doğru olduğu tartışılmalıdır.
  Bu kişiler kronik olarak yüksek doz esrar kullanmakta ve bulgular olarak apati, amaca yönelik aktivitede de azalma, yeni sorunlarla başa çıkmalarında yetersizlikten bahsedilmektedir. Bu kişilerin kendilerine özgü kişisel alışkanlıkları değişir, ilgileri çabuk kaybolur ve muhakeme bozukluğu ile ilişki kurma yetilerinde gerileme gözlenir. Ergenlerde okul başarısı belirgin olarak düşmektedir.

  Yoksunluk Sendromu :
  Yoksunluk :

  Salivasyon, göz yaşarması, ishal, artmış vücut ısısı, anoreksi, kilo kaybı, tremor, terleme, uyku sorunları gözlenen yoksunluk bulgularıdır. Bu yoksunluk bulguları son esrar içiminden 48 saat sonra belirgin olarak azalır ; ancak uyku bozuklukları haftalarca devam eder.
  Kronik esrar kullanımından sonra ani kesilmesi ile mide bulantısı, kas ağrıları, huzursuzluk, sinirlilik, depresyon ve uykusuzluk görülmüştür.
 2. Zarafet
  Üye

  Esrar kısa vadedeki bu etkileriyle birlikte yaşam tarzı olarak insan üzerinde oldukça etkilidir. Esrar sinir hücrelerini tahrip eder. Esrarın zararları akciğere dönük olarak yükselir. Kısaca esrar bir çeşit zehirdir. Önce öldürmez ama süründürür. Anlık bir keyif için hayat kalitesini mahfeder.
+ Yorum Gönder


uyuşturucu kullananların davranışları,  esrar kullananların davranışları,  esrar kullananlarin davranislari,  esrar kullananların özellikleri,  madde kullananların kişilik özellikleri,  uyuşturucu kullananların özellikleri