+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Bulaşıcı Hastalıklar Forumunda Aids Hastalığı Nedir, Nasıl Bulaşır Korunma Yolları Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Leyla
  Devamlı Üye

  Aids Hastalığı Nedir, Nasıl Bulaşır Korunma Yolları Nelerdir

  Aids Hastalığı Nedir


  Aids Hastalığı Nedir, Nasıl Bulaşır Korunma Yolları Nelerdir1.jpg.
  Aids kelime olarak Acquired Immuno Deficiency Syndrome diye isimlendirilen hastalığın kısaltılarak baş harflerinin verilerek adlandırılmış
  , halidir. Türkçesi ise ‘Bağışıklık Sistemi Yetersizliği Sendromu‘dur.

  AIDS (Bağışıklık sistemi yetersizliği sendromu): HIV (Humun Immunodeficieny Virus) isimli bağışıklık sistemlerini etkileyen virüs çeşidinin neden olduğu bir hastalıktır. Bağışıklık sistemini kontrol altına aldığı için vücudu savunmasızlaştırarak çok çeşitli hastalıkların hızlı bir biçimde yayılması ve oluşmasına zemin hazırlamaktadır.

  AIDS ilk defa 1981 yılının ortalarında, ortaya çıkmış ve giderekte yayılımını artırmıştır. Bugün Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünya da 35 milyona yakın kişi hiv/aids virüsü etkisi altındadır, ve yaklaşık olarak
  , yılda 2.5 milyona yakın kişi de AIDS yüzünden yaşamını yitirmektedir.

  AIDS virüsü, kan, lenfositler, makrofajlar, plazma, akciğer zarı sıvısı, beyin omurilik sıvısı, anne sütü, rahim akıntıları, tükrük ve idrardan izole edilmiştir(yalıtılmıştır). Hastalığın insandan insana bulaşmasında, sadece kan, prostat salgısı (semen), rahim akıntıları ve insan sütü önemlidir.

  AIDS insandan insana 3 şekilde bulaşmaktadır;

  1-) Cinsel ilişki (gayrimeşru karşı cins veya ,aynı cins (homoseksüel) ile olan ilişki).

  2-) Kan ürünlerinin parenteral (damar veya kas içerisine) verilmesi ile (genellikle aynı enjektörün kullanılması sonucu damardan uyuşturucu yapanlarda).

  3-) Anne karnında iken veya sonradan, hasta anneden bebeğine bulaşması ile HIV/AIDS insandan insana bulaşır, yayılır.

  HIV’in en yaygın bulaşma şekli, gayrimeşrû cinsel ilişki ve aynı enjektör (şırınga) kullanımıdır.

  Oldukça ağır seyreden AIDS hastalığının kuluçka süresi oldukça uzundur. Hastaların %90′ı teşhis konulduktan sonra, 2 yıl içerisinde ölmektedir. Ölüm sebepler ise çeşitli kanserler veya şiddetli enfeksiyon hastalıklarıdır.

  AIDS’in kuluçka döneminin oldukça uzun olması ,
  hastalığın teşhisini de zorlaştırmaktadır, bu sebeple yayılımı çok hızlı olmaktadır.

  AIDS Hastalığı, vücudun bağışıklık sistemini etkilediği için, vücudu dışarıdan gelecek tehditlere (hastalıklara) karşı dirençsiz bırakmakta ve kişinin ,ölümüne yol açmaktadır.

  AIDS’li hastalarda menenjit, zatürre, ishal, beyin iltihabı (ansefalit), mantar enfeksiyonları sık gözlemlenen rahatsızlıklardır
 2. Zahra
  Üye

  İnsanlarda bağışıklık sisteminin çökmesine neden olan bu hastalık Bulaşıcıdır. Bu hastalık bulaşan insanlar da enfeksiyonlara karşı dirençleri yok oluyor ve bir süre sonra ölüme yol açıyor. Bu hastalık en fazla kan yoluyla bulaşmaktadır ve tedavisi yoktu ancak son yıllarda tedavisi bulunduğu söylenmekte.
+ Yorum Gönder


content