+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Bulaşıcı Hastalıklar Forumunda Gribe 'ağız sütü' kalkanı hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Leyla
  Devamlı Üye

  Gribe 'ağız sütü' kalkanı hakkında bilgi
  Gribe 'ağız sütü' kalkanı hakkında bilgi


  Buzağı doğduktan sonra sığırların verdiği ilk süt 'ağız sütü' olarak biliniyor.


  GRİP HAKKINDA BİLGİ

  Gribe 'ağız sütü' kalkanı hakkında bilgi1 - Kopya.jpg.
  Buzağı doğduktan sonra sığırların verdiği ilk süt 'ağız sütü' olarak biliniyor. Uzmanlar, globülinler yönünden zengin olan bu gıdanın vücut direncini yükselttiği için gripten korunmada etkin olduğunu söylüyor.

  Gripten yeşil biber ve ağız sütü tüketilerek korunulabileceğini belirten Kulak Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Enver Altaş, gribin bazı insanlarda daha ağır geçtiğini ifade etti ve ''Grip ağırlaştığı dönemlerde öksürük, nefes darlığı gibi başka şikâyetlere de yol açabilir. Bunun dışında, kulak iltihabına, akciğer enfeksiyonuna, kalp yetersizliklerine de yol açabilen önemli bir hastalıktır'' dedi.

  Gribal enfeksiyondan korunmak için özellikle soğuk algınlığına bağlı vücut direncini düşüren durumlardan kaçınılması gerektiğini belirten Altaş, soğuk algınlığıyla vücut direnci düştüğü zaman gribin toplumda kolaylıkla diğer insanlara bulaşacağını bildirdi. Prof. Dr. Altaş, ''Toplumda çok yaygın olarak görülen grip, toplumun özellikle çalışan kesimlerinde iş kaybına, ekonomik kayıplara yol açan bir durumdur'' diye konuştu.

  GRİPTEN AĞIZ SÜTÜ İLE KORUNUN

  Gribin çok görüldüğü bazı yıllarda yoğun ölümler olabildiğini ifade eden Altaş, şunları söyledi: 'Gripten ,
  korunmak için vücut direncini yükseltmek en önemli tedbirlerdendir. Vücut direncini yükseltmek için C, A vitamini yönünden zengin olan gıdalar tüketilmelidir. Özellikle turunçgiller, yeşil biber, kuşburnu gibi gıdalar önem arz ediyor. Bunun dışında, toplumlarda kullanılan ancak son yıllarda terk edilen hayvanların ilk sütü tüketilmelidir. Buzağı doğduktan sonra sığırların verdiği ilk süt 'ağız sütü' olarak biliniyor toplumda. Bu, globülinler yönünden zengin ve vücut direncini yükselten önemli bir gıda maddesidir.''

  Prof. Dr. Altaş, ''Vücut direncini yükseltmek için portakal, mandalina, limon, havuç, greyfurt, yeşil biber, ve ağız sütü tercih edilmelidir. Ancak özellikle gripten korunmak için C vitamini bakımından çok zengin olan yeşil biber ile A vitamini bakımından zengin olan ağız sütü tüketilmelidir'' diye konuştu.

  GRİP AŞISI NEDEN ÖNEMLİ?

  Gribal enfeksiyon için kullanılan ilaçlara da dikkat edilmesi gerektiğini belirten Altaş, ''Özellikle 50 yaş üzerindeki insanlarda tansiyondan dolayı grip ilaçlarının kullanımına dikkat edilmesi gerekiyor. Çünkü bu ilaçlar tansiyonu yükseltebileceği için rastgele kullanılmamalı, doktor gözetiminde alınmalıdır'' şeklinde konuştu. Prof. Dr. Altaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

  ''Gribal enfeksiyon özellikle diyabeti, kalp, akciğer hastalıkları olanlarda ölüme kadar gidebilecek ağır etkiler bırakmaktadır. Bundan dolayı bu tür vakalar için grip aşısını tavsiye ediyoruz. Bildiğiniz gibi grip aşısı, bir önceki yılın grip virüsleriyle hazırlanmış bir aşıdır. Mevcut sene içerisinde de ,
  büyük oranda etkilerini göstermektedir. Yüzde 100 etkili olmasa bile yüzde 70'ler civarında olan bir etki azımsanmayacaktır. Kişilerdeki mevcut kalp, akciğer rahatsızlıklarının ağırlaşmaması açısından aşı yaptırmak önemlidir.''
 2. Zarafet
  Üye

  Ağız sütü Doğumdan hemen sonra dişi hayvanların memelerince üretilen ve zengin bir besin maddesidir. Buzağı sağlığı açısından ağız sütünün önemli faydaları vardır. Yaşlı ineklerin ilk sağılan ağız sütleri besin küpüdür.
+ Yorum Gönder