+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Bulaşıcı Hastalıklar Forumunda Kandidiyazis Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kandidiyazis Nedir
  Kandidiyazis Nedir kısaca 2. Diyar
  Yeni Üye

  Kandidiyazis

  Kandidiyazis.jpg

  Bağışıklık sistemi normal çalışan kişilerde kandidiyaza genellikle yalnızca bedenin dışarıya açık ve nemli bölgelerinde rastlanır:
  Ağız içi (pamukçuk)
  Vajinada (vajinal kandidiyaz)
  Derinin kat yaptığı yerler (kalça popo koltuk altları (intertrigo); bebeklerde alt bezi bölgesinde (pişik enfeksiyonu)
  Parmak araları
  Üst dudağın alt dudağı örttüğü dudak kenarında (perleş Anguler Keilitis)
  Kandidiyaz vajina iritasyonunun (vajinit) ikinci başlıca nedenidir. Peniste de özellikle sünnet olmamış erkeklerde görülebilir.  Bağışıklık yetmezliğinde kandida enfeksiyonu ağızdan yemek borusuna (özofagus) yayılıp sistemik hale gelebilir bunun sonucu çok daha ciddi bir durum olan fungemidir. Sistemik enfeksiyon sindirim sistemiyle ilgili ameliyatlarda yanık vakalarında ve damardan beslenme amacıyla takılmış kateterler yoluyla da olabilir.
  Candida kan yoluyla vucuda yayılır kalp kapakçıklarında yerleşirse ateş kalpte üfürüm olur dalakta şişme olur; gözde enfeksiyon körlüğe yol açar; kan veya böbrek enfeksiyonu ateş çok düşük tansiyon (şok) ve düşük idrar üretimine neden olur.


  Üç ilâ dokuz yaş arası çocuklarda ağızda kronik mantar enfeksiyonları olabilir. Ağzın etrafında beyaz benekler şeklinde görünür. Ancak bu ender bir durumdur.
  Nedenleri

  Maya tipi mantarlar herkeste bulunur ama vücutta doğal olarak bulunan diğer mikroorganizmalar (normal flora) bunların çoğalmasını sınırlar. Diğer mikroorganizmalarla Candida türleri arasındaki dengenin bozulması durumlarında Candida vücutta ileri derecede çoğalır.

+ Yorum Gönder