+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Bulaşıcı Hastalıklar Forumunda Yumuşak şankır Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Yumuşak şankır Nedir
  Yumuşak şankır Nedir kısaca 2. Diyar
  Yeni Üye

  Yumuşak şankır hakkında bilgi

  Dünyada son derece yaygın olarak görülen bir zührevi hastalık olan Şankroid’e sünnetsiz erkeklerde daha çok rastlanır. Yumuşak Şankr geçişindeki en büyük etken cinsel ilişki olsa da, cinsel birleşme olmaksızın yalnızca dokunma ya da salgılar yoluyla bulaştığı vakalar da bulunmaktadır.

  Yumuşak Şankr’ın kuluçka süresi 2 ila 3 gündür. Erkeklerde, genital bölgede kızarıklık ardından gelen oval, dibi iltihaplı, sivilce benzeri oluşumlar halinde görülür. Hastalık adını, genital bölgede oluşan yaraların zeminlerinin yumuşak olmasından alır. Ulcus Molle kadınlarda, genital bölgenin yanı sıra; idrar yolları girişinde ve makatta da görülebilir. Frengi hastalığından kaynaklanan papüllerden farklı olarak, Şankroid’de sivilceler sert değildir.
  Hastalık, kasıklardaki lenf bezlerinde ağrılı şişliklere yol açabilir ve iltihabi akıntılar oluşabilir. Halsizlik, ateş ve baş bölgesinde ağrılara yol açabilir. Genital bölgede deri soyulmaları meydana gelebilir.

  Fazla miktarda kahverengi ve sarı renkli idrar yolu akıntıları ve idrar sırasında yanma hissi Şankroid’in
  bilinen semptomlarındandır. Deri içinden alınan örnekle biyopsi yapılır. Tanıda hastanın frengi kapıp kapmadığına da bakılır.
  Yumuşak Şankr’a yönelik uygun antibiyotik tedavisi ile 2 ila 3 haftada iyileşme gerçekleşir.

+ Yorum Gönder