+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Bulaşıcı Hastalıklar Forumunda Rahim Kanseri Nasıl Bir Hastalıktır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Rahim Kanseri Nasıl Bir Hastalıktır
  Rahim kanseri nasıl bir hastalıktır kısaca 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Rahim Kanseri Nasıl Bir Hastalıktır Hakkında Bilgi

  Öncelikle rahim kanserini ikiye ayırmak lazım. Rahimin iç dokusundan kaynaklanan bir tür kanser türü ve rahim ağzı kanseridir. İkisinin de oluşumları, seyirleri ve tedavileri farklıdır. Halk arasında daha çok sık görülen rahim ağzı kanserinden bahsetmek istiyorum.

  Rahim ağzı kanseri, meme kanserinden sonra dünyada kadınlar arasında görülen ikinci kanser türüdür. Daha çok 35-55 yaş arası görünmekte. Belirtileri daha erken yaşlarda da başlayabiliyor. Rahim ağzı kanseri Homo papilloma denilen bir virüsün hücresel değişikliklerinden kaynaklanmaktadır.


  rahim kanseri.jpg

  Dünyada yaklaşık 630 milyon kadar rahim ağzı kanseri hastası bulunduğu söylenmekte. Bu virüs öncelikle genital bölgede bir siğil olarak başlayabiliyor. Rahim ağzı kanserinde bazı öncül lezyonlar oluşturuyor. Siğil ile başlayıp hücresel değişiklik ile devam edebiliyor. Yıllar içerisinde tedavi edilmez ise bu değişikliklerin bir kısmı rahim ağzı kanserine dönüşebiliyor.

  Rahim kanseri ise rahmin iç tabakasından gelinen bir kanser türü. Daha çok 45 yaş üstü bayanlarda görülebiliyor. Bu kanser türünde de rahim içindeki tabakanın kalınlaşması, o bölgede kanser hücrelerinin bulunması olarak görülebiliyor.

  Bu kanser türlerinde orta yaş ve üstü riskli gruplar olarak görülebiliyor. Rahim ağzı kanseri için tarama yöntemleriyle genç yaşlarda rahim ağzı kanserinin öncül lezyonları dediğimiz hücresel değişiklikleri saptıyoruz. Ama bu değişiklikleri kesin olarak kansere gidecek olarak algılanmaması ama önlemlerinin de alınmasını tavsiye ediyoruz.

+ Yorum Gönder