+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Bulaşıcı Hastalıklar Forumunda Pankreas Kanserinde Hangi Durumlarda Ameliyat Yapılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Pankreas Kanserinde Hangi Durumlarda Ameliyat Yapılır
  Pankreas kanserinde hangi durumlarda ameliyat yapılır kısaca 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Pankreas Kanserinde Hangi Durumlarda Ameliyat Yapılabilir
  Hakkında Bilgi

  Pankreas Tumorlerinde yapilan ameliyatin ismi genel olarak Whipple Ameliyatidir.Bu Ameliyat pankreasin bas kismina yerlesmis tumorler icin yapilmaktadir.
  Pankreas başı, 12 parmak bağırsağı ve safra yollarının pankreas başına yakın bölümlerinde oluşan tümörleri, bu 3 organ birbirlerine yapışık vaziyette oldukları için ayırmak mümkün olmamaktadır. Bu yüzden bu organlarda meydana gelen tümörlerde o bölgeyi komple temizlemek çok daha etkin bir tedavi yöntemidir. Pankreas başı, 12 parmak bağırsağı ve safra yollarının bu bölgeye yakın bölümlerinin komple alındığı bu yöntemin adı Whipple operasyonudur. Cerrahın Deneyimi Çok Önemli Aslinda bu ameliyatlar cerrahinin en zor ameliyatlaridir. Bunun nedeni pankreasin vucutta yerlesim yeri ve etrafinda hayati organlarin bulunmasinda dolayidir. Whipple yöntemiyle pankreas başı, midenin yarıya yakını, 12 parmak bağırsağının tamamı ve safra yollarının bu alana komşu bölümü komple çıkartılmaktadır. Operasyonun en önemli yanı alınan bu organların birbiriyle koordinasyonun yeniden doğru bir şekilde sağlanmasıdır. Birkaç organı birden ilgilendiren bu bölgede mide, 12 parmak bağırsağı, safra kesesi ve pankreas arasındaki salgı geçişlerinin sorunsuz olması için yöntemin en iyi şekilde uygulanması, bütün bu yolların doğru bir şekilde dikilmesi gerekmektedir. Bu nedenle cerrahın deneyimi çok önemlidir. Cerrahinin en büyük ameliyatlarından biri olan Whipple yönteminde iyi bir merkezin başarı oranının yüzde yüze yakın olmasi gerekmektedir. fakat bu Oran dunyanin hic bir merkezinde yuzde yuz degildir. Iyi merkezlerde ameliyattan sonar olum orani yuzde 1 in altindadir. Fakat hasta ile ilgili olumsuz durumlar( yas, ek hastaliklar, seker hastaligi gibi..) artikca ameliyattan sonra problemle karsilasma orani artar. Cerrahin deneyimi ne demektir? Oncelikle deneyim zaman ile ve yapilan ameliyat sayisi ile kazanilir.Deneyimli bir pankreas cerrahi yilda en az 25 pankreas kanseri Ameliyati yapar ve Ileri evre(Damar tutulumu olan) pankreas kanserlerine mudahale edebilir..

+ Yorum Gönder