+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Bulaşıcı Hastalıklar Forumunda Pankreas Kanseri Nasıl Tedavi Edilir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Pankreas Kanseri Nasıl Tedavi Edilir
  Pankreas kanseri nasıl tedavi edilir kısaca 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Pankreas Kanseri Nasıl Tedavi Edilir Hakkında Bilgi

  Tanı aşağıdaki incelemeler sonucunda elde edilebilmektedir,

  1. Radyolojik incelemeler,

  2. Ultrasonografi,

  3. Bilgisayarlı tomografi,(pankreasın detaylı görülebilmesini sağlar.)

  4. Anjiografi,

  5. ERCP,(bu yöntem ile tümörün direkt görünmesi sağlanabilir),

  6. Laparaskopi.(hastalığın evresi ve durumu ile ilgili bilgi verir)

  Bu sonuçlar pataloji ile birlikte değerlendirmeye alındığında tümör tanısı konulabilmektedir. Patoloji ile alınan doku incelenir ve kanser hücresi olup olmadığı saptanmaya çalışılır.

  Tedavi yöntemleri;

  1. En çok uygulanan yöntem cerrahi müdahaleler ile kanserli bölgenin alınmasına ve daha sonrasında metastaz durumuna göre kemoterapi ve radyoterapi uygulamalarına dayanır.

  Bu şekildeki modern tıp yöntemleriyle birlikte hastaya daha fazla destek sağlamak için bitkisel ve diğer alternatif yöntemlerde denenmelidir. Giderek gelişen bitkisel ve alternatif tedaviler uzman kişilerce belirlenen kürler ve hekim kontrolünde uygulandığında çok başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

  Tedavinin yan etkileri:

  Yapılan tedaviden kanser hücreleri etkilenirken, sağlıklı hücrelerde zarar görebilir. Cerrahiden sonra hastanın kilosunun takip edilmesi, cilt reaksiyonlarına karşı önlem alınması önemlidir.

  Kemoterapinin yan etkileri verilen ilaca göre değişir. Ek olarak her kişide farklı reaksiyonlar gelişir. Kemoterapi hızlı büyüyen hücreleri etkiler; kan hücreleri, sindirim sistem epitelini oluşturan hücreler, cilt ve saçtaki hücreler de etkilenir. Saç dökülmelerinin sebepleri de bunlardır. Bunun sonucunda hastalarda enfeksiyona dirençte azalma, daha az enerji, iştah kaybı, bulantı, kusma gibi yakınmalar gelişebilir.

  Ek olarak pankreas kanseri için verilen tedavi, insülin ve pankreatik sıvı üretimiyle de çakışabilir. Hastanın ilaç alması gerekebilir; aksi halde kan şeker düzeyi yanlış ölçülebilir ve sindirim etkilenebilir. İlaçların kullanımı da sindirimi etkileyebilir.

  Buradan beslenmenin ve ek tedavi yöntemleri kullanmanın önemini anlıyoruz. Bazı ilave tedaviler ile kemoterapi gibi kanser hastalıklarının tedavisinde kullanılan ilaçların yan etkileri azaltılabilir ve hastanın yaşam kalitesi arttırılabilir. Bu konuda yapılan bilimsel çalışmalar incelendiğinde pankreas adenokarsinoması üzerinde zerdeçal ekstraktının etkin maddesi olan curcuminin yok edici etkisi olduğu(1), Kaplan pençesi bitkisinin anti-diyabetik etkisi olduğu(2), Isırgan ekstraktının şeker düşürücü etkisi olduğu(3) gözlenmiştir. Buna benzer modern tedaviye destek olabilmek için bu konuda uzman hekimler ile hastanın tetkikleri incelenerek hangi bitkisel veya diğer alternatif tedavilerin kullanılacağına karar verilebilir.

+ Yorum Gönder