+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Bulaşıcı Hastalıklar Forumunda Akciğer Kanserinin Risk Faktörleri Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Akciğer Kanserinin Risk Faktörleri Nelerdir
  Akciğer kanserinin risk faktörleri nelerdir kısaca 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Akciğer Kanserinin Risk Faktörleri Hakkında Bilgi

  Yaş:
  Akciğer kanseri yaşla artmaktadır. 45 yaşından sonra risk belirgindir. Tanının konduğu ortalama yaş 60 civarındadır.

  Cinsiyet: Kadınlarda daha az görülür. Erkeklere göre 1/ 2,4 oranındadır. Sigara içme alışkanlığının erkeklerde daha fazla olması ile ilgili olduğu düşünülmektedir.

  Irk: Zenci ırkında risk daha fazladır.

  Genetik faktörler: Kalıtsal eğilime neden olan faktörler ileri sürülmesine rağmen diğer bazı kanserlerdeki genetik faktörler ispat edilmemiştir. Akciğer kanserine yakalananların birinci derecedeki yakınlarında diğer kanser türlerinin görülme riski 2.4 kat artmaktadır.

  Diyet: A vitamini ve Beta karotenin düşük olduğu bir beslenme modelinde akciğer kanseri riski artmaktadır. Vitamin E ve selenyumun koruyucu etkisi olduğu iddia edilmiş, ancak ispatlanmamıştır. Sebze tüketimi ağırlıklı beslenenlerde akciğer kanseri riski düşmektedir.

  Sigara: Sigara içilmesi, tüm akciğer kanserlerinin %90’ına yakınında sorumluluk taşır. En önemli risk faktörüdür.Her gün 1-20 sigara içen bir kadın hiç içmeyenden 10 kat fazla kanser riski taşır.

  Tüberküloz: Akciğer kanseri tüberküloz sonrasında gelişebilir. Böyle lezyonların teşhisinde sıkça rastlanan akciğer kanseri adenokarsinomadır.

  Asbestos: Genel nüfusta asbestle çalışanlarda 6-7 kat daha fazla akciğer kanseri riski vardır. Sigara bu oranı arttırır.

  Radyasyon: Radyasyonla karşılaşma ve uranyum madeni ile temas akciğer kanseri riskini arttıran bir faktördür. Akciğer kanserlerinin yüzde bir kadarının rasyasyon nedeni ile oluştuğu sanılmaktadır. Ayrıca başka hastalıklar neticesinde göğüs bölgesine radyoterapi uygulanan hastalarda akciğer kanseri riski artmaktadır.

  Bu faktörlerin dışında gemi yapımı gibi endüstriyel alanlarda çalışanlarda ve kimyasal maddelerle temasları artann kişilerde akciğer kanseri riski artmaktadır

+ Yorum Gönder