+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Bulaşıcı Hastalıklar Forumunda Testis Kanseri Olan Ne Kadar Yaşar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Testis Kanseri Olan Ne Kadar Yaşar
  testis kanseri olan ne kadar yaşar kısaca 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Testis Kanseri Hakkındaki İstatistikler

  Testis kanseri sık görülen bir kanser türü değildir. Bir erkeğin hayatı boyunca testis kanserine yakalanma riski 300’de 1 kadardır. Tedavi çok başarılı olduğu için ölüm oranı çok düşüktür; yaklaşık 5000’de 1.

  Bu kanseri anlayabilmek için bazı terimleri açıklamak önemli. 5 yıl sağ kalım oranı, teşhis konulduktan sonra en az 5 yıl yaşayan hastaların oranını vermektedir. 5 yıl sağ kalım oranı iyileştirmeyi tartışabilmek için geliştirilmiş bir standarttır. Tabi ki birçok insan 5 yıldan çok daha uzun süreler yaşar. 5 yıl karşılaştırmalı sağ kalım oranları testis kanseri geçirmiş insanların gözlenmiş sağ kalımlarıyla testis kanseri geçirmemiş olanların karşılaştırılmasında kullanılır. Bu ise testis kanserinden kaynaklanan ölümlere gönderme yapmaktadır.

  Testis kanseri çok iyi tedavi edilebilir kanser türlerinden biridir. Ulusal Kanser Enstitüsüne göre, testis kanseri vakalarının 5 yıl karşılaştırmalı sağ kalım oranı %96’dır. Eğer kanser testis dışına yayılmadıysa bu oran %99’dur. Kanser lenf nodlarına yayılmışsa oran %96’dır. Eğer lenf nodlarını da geçmişse oran %70 civarındadır. Amerika Birleşik Devletlerinde testis kanserini yenmiş yaklaşık 140,000 erkek bulunmaktadır.

  Şunu aklınızda tutun ki; 5 yıl sağ kalım oranları 5 yıldan daha önce teşhisi konulup tedavisi olan hastalara bağlı oranlardır. Tedavideki gelişmeler yeni teşhis konulmuş hastalar için çok daha iyi bir olasılık getiriyor.

+ Yorum Gönder