+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Bulaşıcı Hastalıklar Forumunda Beyin Yiyen Amip Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Beyin Yiyen Amip Hakkında Bilgi
  Beyin yiyen amip hakkında bilgi kısaca 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Beyin Yiyen Amip İle İlgili Bilgi


  Beyin yiyen amip Naegleria fowleri’nin boyu yaklaşık 8 mikrometre. 1 mikrometre veya 1 mikron 1 milimetrenin binde 1’i olduğuna göre endişelenmeye gerek yok sanmayın. Naegleria fowleri ölümcül; çok da kolay ürüyor.
  Şartlar uygunsa, nemli ve sıcaksa (amip için bu sıcaklık yaklaşık 45 C civarı)göz açıp kapayana dek amip önce aile, sonra sülale, derken belediye, nihayet devlet kuruyor.

  Ortamın sıcaklığına göre amip yaşam döngüsünde 3 farklı biçim söz konusu: kist, trofozit, kamçılı amip. 45 C’den daha yüksek sıcaklıklar Naegleria fowleri’nin ölmesine neden oluyor. Şimdi nerelerde yaşadıklarına bakalım:

  • Sıcak göl, göletlerde
  • Çamur birikintilerinde
  • Özellikle yavaş akan, sıcak nehirlerde su seviyesi düştüğünde
  • Temizlenmeyen havuz ve hamamlarda
  • İşlenmemiş kuyu sularında
  • Kaplıcalarda ve jeotermal su kaynaklarında
  • Kirli olan termal santral çevresinde
  • Akvaryumlarda
  • Toprak ve tozlarda

  Beyin yiyen amip Naegleria fowleri tuzlu suyu sevmiyor. Temiz sularda da yaşayamıyor. Kurbanlarının çoğunu kuraklığın etkilediği, karasal iklimin hüküm sürdüğü bölgelerden seçiyor.

 3. Zühre
  Devamlı Üye

  Amip Nedir Kısaca


  Amip;
  Bir hücrelilerin kökbacaklılar sınıfından küçük bir canlı varlıktır. Şekli değişir. Hareketi sırasında yalancı ayaklar çıkarır. Yosunlu, durgun sularda, nemli yerlerde yaşar. Hareket etmediği zaman vücudu yuvarlak veya ovaldir. Vücudu meydana getiren protoplâzma içinde yuvarlak bir çekirdek ve birkaçkoful (boşluk) bulunur. Hayvan hangi yöne gidecekse o yana bir ayak çıkarır. Bir besin maddesi, amipin protoplâzması içine girince etrafında bir koful meydana gelir. Bu, sindirim kofuludur. Besin bunun içinde sindirilir. Artıklar gene hücrenin bir tarafından atılır. Besin maddesinin oksijenle birleşerek yanmasından hayvanın yaşamasına gerekli olan enerji elde edilmiş olur.
  Amipin üremesi ikiye bölünme suretiyle olur. Meydana gelen iki ayrı hücre tek başlarına yaşamaya başlar.Amipin birçok cinsleri vardır. Suda ve toprakta yaşayanları zararsızdır. Geviş getiren hayvanların bağırsaklarındaki zararsız amipler sellülozun sindirilmesine yardım etmesi bakımından faydalıdır. İnsanların bağırsaklarında yaşayan dizanteri amipi kalınbağırsaklarda yerleşerek kanlı ishale sebep olması bakımından zararlı ve tehlikelidir. Bir kısım amipler de kan yolu ile karaciğere giderek karaciğer apsesi adı verilen tehlikeli bir hastalığa sebep olurlar. Amiplerin kışa ve soğuğa dayanıklı kist şekilleri ele vardır.
+ Yorum Gönder