+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Bulaşıcı Hastalıklar Forumunda Frengi hakkında kısa bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbikız
  Devamlı Üye

  Frengi hakkında kısa bilgi
  Frengi hakkında kısa bilgi


  Zührevi bir hastalıktır. Bulaşıcıdır. Tıp dilinde sifilis denir. Frengili kadının doğurduğu çocuğa, doğuştan geçmesi şekli istisna edilirse; hemen hemen her zaman cinsel ilişkiyle geçer. Mikrop vücuda girdikten 3 hafta sonra belirtilerini göstermeye başlar. Mikrobun vücuda girdiği yerde, yani erkeklerde peniste, kadınlarda vajinada Şankr adı verilen bir yara meydana gelir. Bu yara dudakta, meme ucunda, makatta veya parmaklarda da görülebilir. Zamanla akıntılı bir yara haline gelip; çevresi kızarır ve sertleşir. Mikrobun vücuda girmesinden 6-12 hafta sonra hastada; baş ağrıları, ateş, boğaz ağrısı, deri döküntüleri ve iştahsızlık, görülmeye başlar. 6 ay sonra ise, mikrop vücudun belli başlı organlarına oturur. Tedaviye en kısa zamanda başlanması gerekir. Penisilin tedavisi ile iyi sonuç alınır.


  Tedavi için gerekli malzeme : Saparna, su.
  Hazırlanışı : 4 bardak suya 50 gram saparna konur. 20 dakika kaynatılıp süzülür. Günde 3 kere birer çorba kaşığı içilir. 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Bulaşıcı bir hastalık olan Frengi mikrobiktir ve bu hastalığa bir mikrop sebep olur. Son yıllarda çok artış gösteren bu hastalık tedavi edilmediği takdir de çok kötü sonuçlara yol açabiliyor.
+ Yorum Gönder