+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Bulaşıcı Hastalıklar Forumunda Kalıtsal hastalıkların nedenleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kalıtsal hastalıkların nedenleri nelerdir
  kısaca kalıtsal hastalıkların nedenleri nelerdir 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Kalıtsal hastalıkların nedenleri nelerdir

  Akraba evliliği, aralarında kan bağı bulunan bireylerin evlenmesidir. Akraba evliliklerinin yapıldığı ailelerde genetik hastalıklar daha çok görülür. Bunun sebebi, yakin akrabaların genetik yapılarının birbirine benzemesidir. Bu da bu tür hastalıkları taşıyan genlerin bir araya gelme olasılığını arttırır.

  Örneğin Akdeniz anemisi hastalığı taşıyıcısı ve akraba olan bireylerin evlendiklerinde hasta çocuklarının olma riski akraba olmayan bireylere göre daha yüksektir. Bu nedenle özellikle yakin akraba evliliğinden kaçınılması, akraba evliliği yapmış olanların ise mutlaka genetik tarama testleri yaptırması gerekir.

  Günümüzde genetik hastalıkları önlemeye ve ailelere sağlıklı çocuklar kazandırmaya yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Bu amaçla tedavisi henüz mümkün olmayan genetik hastalıklar, gebeliğin erken safhalarında saptanabilmektedir.

  Ayrıca herhangi bir genetik hastalık için risk taşıyan ve çocuk sahibi olmaktan kaçınan ailelere sağlıklı çocuk sahibi olma imkanı sağlanmaktadır.

 3. Zühre
  Devamlı Üye
  Kalıtsal hastalıklar nelerdir

  RENK KÖRLÜĞÜ:
  Kırmızı ve yeşil rengi ayırt edememedidir. çekinik genle taşınır.x geniyle taşınır.Erkeklerde bu gen varsa erkek kesin hastadır. dişilerde 2 gendede varsa hastadır.1 gende varsa taşıyıcıdır.yoksa sağlamdır.

  DOWN SENDROMU:Geniş elli kısa parmaklıdır.down sendromu olan kişiler birbirlerine benzerler.Vücut hücrelerinde 47 kromozom vardır.Bu 1 fazlalık hastalığa neden olur.Böyle kişilerde zeka geriliği görülür.

  HEMOFİLİ: X kromozomu üzerinde çekinik bir genle taşınır.Kanın pıhtılaşamamasıdır.Pıhtılaşmayı sağlayan protein üretilemez.Küçük bir kanamada bile kişinin ölümüne sebep olabilir.

  ORAK HÜCRELİ ANEMİ:Çekinik genle taşınır.Alyuvarlar böyle kişilerde küçük ve orağa benzer.Alyuvar hücreleri küçük olduğu için yeterli oksijen vücuda taşınamaz.

  AKRABA EVLİLİĞİNİN SAKINCALARI

  Göz kusurları gece körlüğü gibi bazıhastalıklar çekinik genle taşınır.çekinik genlerin ortaya çıkması için anne ve babanın ikisindede çekinik genin gelmesi gerekir.Yani 2 çekinik gen birleşirse orataya çıkar.Akraba evliliklerinde bu genlerin ortaya çıkma olasılığı daha fazladır.Oyüzden akrabalar evleneceklerinde test yaptırmalıdırlar.Kaltsal hastalıklar anne babada çekinik kalmış olabilir ama çocuklarında ortaya çıkma olasılığı daha fazladır.Akraba olmayanlardada bu hastalıklar çıkabilir ama olasılık daha azdır

 4. Zühre
  Devamlı Üye
  Kalıtsal Hastalıklar

  Kalıtsal Rahatsızlıklar, sağlıklı hayat sürdürmemizi ve gelişmemizi engelleyen bir durumdur. Kalıtsal hastalıkların yanı sıra çevresel sebeplerden kaynaklı hastalıklar da mevcuttur. Hastalıklar her dönemde yaşanabilir. Çocuğun doğarken anne ve babadan gelen hastalıkları kalıtsal olarak taşıyabileceği (renk körlüğü, hemofili) gibi, annenin hamilelik esnasında yaşadığı psikolojik,fizyolojik rahatsızlıklar da anne karnındaki çocuğun büyüme ve gelişimini etkileyebilir.

  Hamilelik sırasında eğer anne ve babada frengi,virüs hastalıkları olan AIDS, kızamıkçık, tüberküloz,gebelik zehirlenmesi gibi veya kalp damar, böbrek, şeker hastalıkları, kansızlık, kan uyuşmazlıkları gibi hastalıklar var ise bunlar çocuğun sağlığını tehdit eder.

  Doğduktan sonra yaşanabilecek ve büyüme ve gelişmeyi kötü yönde etkileyen hastalıkları şöyle sıralayabiliriz; Menenjit, kızamık, tüberküloz, ateşli hastalıkları, zatürre vb.’dir.


+ Yorum Gönder


kalıtsal hastalıklar ve nedenleri,  kalıtsal hastalıkların nedenleri,  kalıtsal hastalıklar nelerdir,  kalıtsal hastalıkların nedenleri nelerdir,  kalitsal hastaliklar ve nedenleri,  kalıtsal hastalıkların özellikleri