+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Hayat Kurtaran Bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. RüzgarGülü
  Devamlı Üye

  Hayat Kurtaran Bilgiler
  Hayat Kurtaran İlginç Bilgiler
  Bu bilgiler işinize yaramak ile birlikte hayatınızı da kurtaracaktır.Denize dalarak size doğru ateşlenen silahın kurşunlarından korunabileceğinizi biliyor muydunuz?
  Belki bu hileyi şimdiye kadar izlediğimiz James Bond filmlerinde görmüş ama olayın heyecanından kendimizi kurtardığımız anda böyle bir şeyin sadece filmlerde olabileceğini düşünmüştük. Fakat 'Discovery' kanalının en hit şovlarından 'Mythbusters'ın yapımcıları bu hilenin ve bunun gibi onlarca ilginç şehir efsanesinin gerçekten de hayat kurtardığını bilimsel verilerle açıkladı.

  İşte sizin için seçtiklerimiz…

  1-Şimşeklerin çaktığı bir havada cep telefonuyla konuşan bir kişiyi elektrik çarpar mı?
  'Mythbuster' ekibi bu teoriyi bir kuklaya 200 bin voltluk elektrik vererek test etti. Ve sorunun cevabının kesinlikle 'çarpar' olduğunu kanıtladı.

  2-Tavanda dönen bir pervane yerinden çıkıp bir insanın üzerine gelirse o kişinin kafasını keser mi?
  Dönen pervanelerle bir dizi deney gerçekleştiren 'Mythbuster' ekibi pervane son hızda dönse bile bir insana çarptığında kırılıp kimseye zarar vermeyeceğini ispatladı.

  3-Göğüslere takılan silikonlar yüksek irtifada veya alçak hava basıncında patlar mı?
  Çılgın ekip yaptıkları testlerden sonra silikonların birçok farklı çevre koşuluna uygun olarak tasarlandığını ve asla patlamayacağını kanıtlayarak bu sorunun cevabını 'hayır' olarak belirledi.

  4-Balıkların hafızası 3 saniyede bir silinir mi?
  Bir grup balığı engel testlerinden geçiren Mythbuster ekibi bir ay sonra aynı teste tabi tuttuğu balıkların testi nasıl tamamlayacaklarını hatırladıklarını ortaya çıkardı. Bu sonuca göre yukarıdaki sorunun cevabı için kesinlikle 'hayır' diyebiliriz.

  5-Benzin istasyonunda cep telefonuyla konuşmak patlamaya neden olur mu?
  'Bir cep telefonu statik elektrik birimini keserek benzini tutuşturamaz. Yine de telefonunuzla sürekli arabaya çıkıp girerseniz düşük bir ihtimal bile olsa bu durum bir patlamaya neden olabilir'. Mythbuster ekibinin ortaya koyduğu bu bilimsel gerçeklerin ışığı altında bu sorunun cevabına rahatlıkla 'hayır' diyebiliyoruz.

  6-Elektrik teline tuvaletinizi yaparsanız çarpılır mısınız?
  'Mythbusters' ekibi bu sorunun cevabını bulmak için de kapsamlı bir deney yaptı. Bir cansız mankeni birkaç litre idrarla ıslatarak elektrikli tele bağladı ve olanlar oldu. Bu deneyin sonuçlarına göre elektrik teline tuvaletinizi yaparsanız %100 çarpılırsınız.

  7-İnsan sesi bir bardağı çatlatabilir mi?
  Bir bardağı çatlatacak insan sesi frekansını bulmak için en son teknolojiyle donatılmış araçlarla deney yapan çılgın ekip bu deneyimlerine opera sanatçısı Jaime Vendera'yı da ortak etti. 'Mythbuster' ekibinin bulduğu frekansı sesiyle taklit eden Vendera cam bir bardağı çatlatmayı başardı. Bu deneyin sonucuna göre bir insanın sesini bir şarap bardağını çatlatacak frekansa getirerek eğitmesi mümkün.

  8-Bir köpek balığının burnuna yumruk atarsanız saldırıya uğrar mısınız?
  Bu konuda da çalışmalar yapan ekip köpek balıklarının aldıkları darbelere kaçarak tepki verdiklerini fakat siz onları yumrukladıktan kısa bir süre sonra geri geldiklerini belirtti. Eğer hayatta kalmak istiyorsanız köpek balığını yumruklamaya devam etmeniz gerektiği de sıra dışı ekibin verdiği bir başka tüyo.

  9-Bir gökdelenden düşen bozuk para birinin kafasına gelirse ölümcül sonuçlar doğurabilir mi?
  'Mythbuster' ekibi bozuk paranın bir silahtan çıksa bile derinin içine işlemeyeceğini fakat temas ettiğinde insanın canını feci şekilde yakacağını belirtirken bu sorunun cevabını 'hayır' olarak belirledi.
 2. Asel
  Bayan Üye

  Hayat Kurtaran hakkında Bilgiler

  Denize dalarak size dogru ateslenen silahin kursunlarindan
  korunabileceginizi biliyor muydunuz?

  Belki bu hileyi simdiye kadar izledigimiz James Bond filmlerinde gormus ama olayin heyecanindan kendimizi kurtardigimiz anda boyle bir seyin sadece filmlerde olabilecegini dusunmustuk. Fakat 'Discovery' kanalinin en hit sovlarindan 'Mythbusters'in yapimcilari bu hilenin ve bunun gibi onlarca ilginc sehir efsanesinin gercekten de hayat kurtardigini bilimsel verilerle acikladi.

  Iste sizin icin sectiklerimiz…

  1-Simseklerin caktigi bir havada cep telefonuyla konusan bir kisiyi elektrik carpar mi?
  'Mythbuster' ekibi bu teoriyi bir kuklaya 200 bin voltluk elektrik vererek test etti. Ve sorunun cevabinin kesinlikle 'carpar' oldugunu kanitladi.

  2-Tavanda donen bir pervane yerinden cikip bir insanin uzerine gelirse o kisinin kafasini keser mi?
  Donen pervanelerle bir dizi deney gerceklestiren 'Mythbuster' ekibi pervane son hizda donse bile bir insana carptiginda kirilip kimseye zarar vermeyecegini ispatladi.

  3-Goguslere takilan silikonlar yuksek irtifada veya alcak hava basincinda patlar mi?
  Cilgin ekip yaptiklari testlerden sonra silikonlarin bircok farkli cevre kosuluna uygun olarak tasarlandigini ve asla patlamayacagini kanitlayarak bu sorunun cevabini 'hayir' olarak belirledi.

  4-Baliklarin hafizasi 3 saniyede bir silinir mi?
  Bir grup baligi engel testlerinden geciren Mythbuster ekibi bir ay sonra ayni teste tabi tuttugu baliklarin testi nasil tamamlayacaklarini hatirladiklarini ortaya cikardi. Bu sonuca gore yukaridaki sorunun cevabi icin kesinlikle 'hayir' diyebiliriz.

  5-Benzin istasyonunda cep telefonuyla konusmak patlamaya neden olur mu?
  'Bir cep telefonu statik elektrik birimini keserek benzini tutusturamaz. Yine de telefonunuzla surekli arabaya cikip girerseniz dusuk bir ihtimal bile olsa bu durum bir patlamaya neden olabilir'. Mythbuster ekibinin ortaya koydugu bu bilimsel gerceklerin isigi altinda bu sorunun cevabina rahatlikla 'hayir' diyebiliyoruz.

  6-Elektrik teline tuvaletinizi yaparsaniz carpilir misiniz?
  'Mythbusters' ekibi bu sorunun cevabini bulmak icin de kapsamli bir deney yapti. Bir cansiz mankeni birkac litre idrarla islatarak elektrikli tele bagladi ve olanlar oldu. Bu deneyin sonuclarina gore elektrik teline tuvaletinizi yaparsaniz %100 carpilirsiniz.

  7-Insan sesi bir bardagi catlatabilir mi?
  Bir bardagi catlatacak insan sesi frekansini bulmak icin en son teknolojiyle donatilmis araclarla deney yapan cilgin ekip bu deneyimlerine opera sanatcisi Jaime Vendera'yi da ortak etti. 'Mythbuster' ekibinin buldugu frekansi sesiyle taklit eden Vendera cam bir bardagi catlatmayi basardi. Bu deneyin sonucuna gore bir insanin sesini bir sarap bardagini catlatacak frekansa getirerek egitmesi mumkun.

  8-Bir kopekbaliginin burnuna yumruk atarsaniz saldiriya ugrar misiniz?
  Bu konuda da calismalar yapan ekip kopekbaliklarinin aldiklari darbelere kacarak tepki verdiklerini fakat siz onlari yumrukladiktan kisa bir sure sonra geri geldiklerini belirtti. Eger hayatta kalmak istiyorsaniz kopekbaligini yumruklamaya devam etmeniz gerektigi de sira disi ekibin verdigi bir baska tuyo.

  9-Bir gokdelenden dusen bozuk para birinin kafasina gelirse olumcul sonuclar dogurabilir mi?
  'Mythbuster' ekibi bozuk paranin bir silahtan ciksa bile derinin icine islemeyecegini fakat temas ettiginde insanin canini feci sekilde yakacagini belirtirken bu sorunun cevabini 'hayir' olarak belirledi.

+ Yorum Gönder