+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Sonbahar da yapraklar niçin sararır? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. AGMEHMET
  Administrator

  Sonbahar da yapraklar niçin sararır?
  Sonbahar Da Yapraklar Neden Sararır?


  sonbahar-yapraklar-.jpg  Her yıl sonbahar mevsimi ile birlikte ağaçlar, dinlenme dönemlerine girerler. Bununla birlikte yapraklarda da değişme meydana gelir.

  Yaprakları tek tek sarı renge bürünüp, kıvrılır, sonra da dökülür. Bundan sonra ağaç, artık bir sonraki ilkbahara dek çok az bir gelişim gösterir.

  Bu, belki biraz hüzünlüdür ama, yaprakların önce sarı, sonra kahverengi ve kırmızı renge dönüşmeleri çok ilginç bir görünüm ortaya koyar.

  Bu olayın açıklanması çok kolaydır. Yaşayan birer organizma olarak bitkiler, yaprakların sağladığı organik maddelerden yararlanarak beslenmek zorundadırlar.

  Aynı zamanda, tıpkı hayvanlar gibi, kullanmadıkları maddeleri dışarıya atarlar. Hayvanların bu maddeleri hemen dışarı atabilmelerine karşın bitkiler, bu maddeleri sonbahara dek bünyelerinde bulunan bezlerde saklarlar.

  Yaprak dökme zamanı geldiğinde, ağaç, yapraklarda bulunan tüm yararlı maddeleri özümler ve geriye kalan işe yaramaz maddeleri yaprakları ile birlikte döker, işte yaprağa sırası ile sarı, kahverengi ve kırmızı rengi veren de budur.

  sonbahar-yapraklar-.jpg 2. Fatma
  Administrator

  Sonbahar Resimleri

  sonbahar2.jpg

  sonbahar1.jpg

  Sonbahar3.jpg
 3. Muhammed
  Özel Üye
  Sonbaharda Yapraklar Neden Sararır?

  Kış mevsiminde ağaçlar fotosentez yapacak gerekli besinleri elde edemezler. Bu nedenle kendilerini dinlenmeye hazırlarlar ve yaz boyunca bünyelerinde depoladıkları besinler ile yaşamlarını sürdürmeye çalışırlar.

  Ağaçlar gerekli besinleri elde edemeyince önce yapraklara yeşil rengi veren klorofil kaybolur. Yaprakların yeşil rengi kaybolarak yaz boyunca bizim görmediğimiz ama yaprakların içinde bulunan sarı ve turuncu renkler ortaya çıkar.

  Böylece hepimizin sonbaharda seyretmekten keyif aldığı canlı sarı ve turuncu renkler belirir. Hatta bazı ağaçların yaprakları (akçaağaç gibi) sonbaharda canlı koyu kırmızıya ya da mor renklere dönüşür. Bu fotosentez durduktan sonra glikozun yapraklarda sıkışıp kalması ile ilgilidir. Böylece soğuk sonbahar akşamları yapraklar glikozu kırmızı ya da kahve rengine (meşe ağacı gibi) çevirirler.


  sonbahar.jpg

+ Yorum Gönder


sonbahar mevsimi,  sonbahar yaprakları