+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Vücudumuz ısısını nasıl ayarlıyor? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Vücudumuz ısısını nasıl ayarlıyor?
  Vücut Isısı Hakkında Bilgi

  Herkesin vücut ısısı farklıdır. Vücudumuzun ısısını korumasına kış aylarında üzerimize giysiler giyerek biz yardımcı oluyoruz ama sıcak yaz aylarında üzerimizde çıkaracak bir şey kalmayınca vücudumuz ısısını nasıl ayarlıyor? Sıcak yaz aylarında vücudumuz ısısını terleme yolu ile koruyor ve ayarlıyor. Beynimizde terlemeyi düzenleyen özel bir bez var. Adı da ‘hipotalamus’. Ayrıca derimizin altında yumak görünümlü 2 milyon ter bezi ve bu bezlerin her santi metre karesinde 400 ince kanal var.

  Vücut Isısı.jpg

  Çevre ısısının artması ile beyin, ciltteki ter bezlerini uyarır. Bu ter bezleri de ince kanallar vasıtası ile, deri üzerine gözle görülemeyecek kadar az bir sıvı salgılarlar. Cilt üzerine çıkan bu sıvı buharlaşırken vücudun ısısını da alır. Aynen esen bir akşam rüzgarından, serinletici bir fandan veya kapı önüne dökülen bir sudan sonra duyulan serinlik hissi gibi cilt soğur.

  Gözle görülen ve görülmeyen olmak üzere iki çeşit terleme vardır. Nefes verirken bile terleriz. Bu arada çıkan su buharı gözle görülmez. Diğeri de yüzümüzde, ensemizde ve özellikle koltuk altlarımız da yoğun olarak bulunan ter bezlerinin salgıları sonucu oluşan terlemelerdir. Böylece vücudumuzun bir şekilde soğuması sağlanmış olur. Aynı çevre ısısında bazıları rahatsız olur ve aşırı terlerken, bazıları da bir rahatsızlık belirtisi göstermez, hallerinden memnun otururlar.

  Kimileri sıcak yaz günlerini severken, kimileri de kapalı, puslu kış günlerini sever. Peki, bunun tıbbi bir açıklaması var mıdır acaba? Tıbbi değilse bile basit bir açıklaması vardır. Her insanın vücut ısısı, daha doğrusu önceden ayarlanmış ortalama vücut ısısı aynı değildir. Vücudu 36 dereceye ayarlanmış bir insan, 38 dereceye ayarlanmış bir insana göre, çevresindeki sıcaklık yükselmelerine daha hassastır. Terleme ve dolaşım sistemlerinin termostat düğmesi daha düşük derecelere ayarlanmış insanlar, düşük çevre sıcaklıklarında kendilerini daha rahat hissederler.
 2. Fatma
  Administrator

  Vücut ısısı yükseldiği zaman mutlaka müdahale gerekiyor. Özelikle çocuklarda sık rastlanan bir durum. Çeşitli ateş düşürücü ilaçlar var. Ama direk ilaçlara baş vurmamak gerekiyor. Doğal yollarla da ateşi düşürebilirsiniz. Mesela soğuğa yakın ılık bir duş veya sireke ile ıslattığınız tülbenti çocuğun koltuk altına ve alnına bırakırsanız ateşi düşer.
 3. Muhammed
  Özel Üye
  Vücudumuz ısısını terleme yoluyla korumaktadır. Ayrıca soğuk kış günlerinde vücut ısısının korunması için mutlaka müdahale etmemiz gerekiyor. Çünkü aşırı derecede soğuk havalarda vücudumuz ısısını ayarlamakta yetersiz kalabilir. Bu nedenle kış aylarında sıkı giyinmek gerekir.
+ Yorum Gönder


vücudumuz,  vucudumuz