+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Fabl nedir ? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Fabl nedir ?
  Fabl Nedir ? Hakkında Bilgi

  "Fabl içinde bir ders ya da öğüt bulunan bir öyküdür. Yazar genellikle bu dersi öykünün sonunda, ''Gülme komşuna, gelir başına,'' gibi bir cümleyle özetler. Fablların kahramanları genellikle havyanlar dır. Ama bu hayvanlar insanlar gibi düşünür , konuşur ve tıpkı insanlar gibi davranır. Dünyanın en ünlü fabl yazarları Ezop ve Jean de La Fontaine'dir (Jan de La Fonten okunur). Ezop'un fablları İÖ 3oo 'de derlenerek yazıya geçirilmiştir. La Fontaine 17. yüzyılda yaşamış bir Fransız yazardır. İlk fabl kitabını 1668'de yayımlamış, toplam 12 fabl kitabı yazmıştır. La Fontaine'in fablları şiir biçimindedir. La Fontaine, Ezop ve başka yazarlardan esinlenmiş, ama bu öyküleri kendine özgü bir biçimde anlatmıştır. Fabl sevilen bir öykü türüdür. Eski çağlardan günümüze değin birçok yazar bu tür öyküler yazmıştır . ABD'li J ames Thurber ve İngiliz George Orwell çağdaş fabl yazarlarıdır." 2. Emine
  Devamlı Üye

  Fabl bir öyküdür. İnsana özgü konuşma ve hareketler hayvanlara uyarlanarak insanlara ders vermek amacıyla yazılır. İlk örneği Pançatantra adlı eserdir.
 3. Muhammed
  Özel Üye
  Fabl, içerisinde bir ders veya öğüt vermek isteyen öykü türüne verilen isimdir. Fabl türündeki eserlerde insan dışı varlıklara insana özgü olan bazı özellikler kazandırılır.
+ Yorum Gönder