+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Trafik lambaları nasıl bulundu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Trafik lambaları nasıl bulundu
  Trafik Lambaları Ne Zaman Bulundu? Hakkında Bilgi


  Trafik Lambaları.jpg

  Hayatımızda bizim yararımız için çalışan lambalar bakın ne zaman bulundu. Trafik, sadece atların ve at arabalarının bulunduğu devirlerde bile dünyanın büyük şehirleri için büyük bir sorundu. Bu sorunu çözmek için yoğun gayretler sarf edilmesine rağmen çözüm bulunamıyordu. Yapılan çalışmalar sonucunda ilk trafik lambası otomobillerin ortaya çıkmasından çok önce 1868’de Londra’da kullanıldı. Gazla yakılan ve bir eksen etrafında döndürülebilen kırmızı ve yeşil lambalar bir yıl sonra patlayınca uygulamadan kaldırıldı.
  Bu denemeden yaklaşık 55 yıl sonra ilk elektrikli trafik lambasını, Garrett Morgan adında bir ABD’li geliştirdi. Morgan ilk denemelere başladığı 1914’ten sonuca ulaştığı 1923’e kadar pek çok deneme yaptı. Sonunda elektrikli trafik lambalarını bulup patentini aldı. Morgan’ın bulduğu trafik lambaları kırmızı ve yeşil iki lambadan oluşmaktaydı. Bu iki lambaya daha sonra sarı lamba da eklenmiştir.
 2. Fatma
  Administrator

  Trafik lambaları, trafiği kontrol altında tutmaya yarayan bir trafik gerecidir. Uyulması gereken kuralları var. Ama dünyanın her yerinde bu kurallara uymayanlar çıkıyor ve kazalar kaçınılmaz oluyor.
 3. Muhammed
  Özel Üye
  Trafik lambaları, günümüzde trafiği kontrol altına alabilmek için olmazsa olmaz araçlardan birtanesidir. Trafik lambaları ilk olarak 1868 yılında Londra'da kullanılmaya başlandı fakat bazı aksaklıklar görülünce 1 yıl sonra kullanımdan kaldırılmıştır.
+ Yorum Gönder