+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Kasırga nasıl meydana gelir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Kasırga nasıl meydana gelir
  Kasırga Nasıl Meydana Gelir? Hakkında Bilgi

  Kasırga korkunç bir olaya neden olduğu gibi insanları dikkatini çekmektedir. Kasırgalar, soğuk hava akımının sıcak okyanuslar üzerine gelmesiyle meydana gelir. Soğuk hava, okyanustan ısı alıp yükselir ve ardında düşük hava basıncı olan bir bölge meydana getirir. Sonra bu düşük hava basınçlı bölgeye etraftaki daha yüksek basınçlı hava akın etmeye başlar. Hava akımı, alçak basınçtaki bölgeyi ıskalayıp yanına doğru akın eder ve sonra da alçak basınçlı bu bölgenin etrafında dönmeye başlar. İşte bu bir kasırgadır.
 2. Esma
  Devamlı Üye

  Tehlikeli ve yıkıcı tropik fırtınalardan biri olan Kasırga genellikle denizlerin sıcak suları üzerine ortaya çıkar. Ayrıca bir kasırga su üzerindeki sıcak ve nemli havanın yükselmesiyle başlamakta ve girdap oluşturarak döner. Kısacası hortumun oluşmasına benzemektedir.
 3. Muhammed
  Özel Üye
  Kasırga Nasıl Oluşur

  Kasırga olayı genellikle tropikal iklim bölgelerinde ve okyanusa yakın bölgelerde meydana gelmektedir. Kasırganın oluşma nedenlerinin başında nemli hava basıncının yükselerek yukarıdaki soğuk hava ile temas etmesi sonucu meydana gelen yağmur damlalarının ve fırtına bulutlarının oluşması sonucu meydana gelmektedir.
  kas-rga.jpg

+ Yorum Gönder


kasırga nasıl oluşur,  kasırgadan nasıl korunuruz