+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda çaydanlık niçin tıslar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  çaydanlık niçin tıslar
  Çaydanlık Neden Tıslar Hakkında Bilgi

  Sizde fark ettiyseniz çay kaynadıktan bir süre sonra tıslamaya başlar. Çaydanlığın içine koyduğumuz su, alttan itibaren ısınmaya başlar. Suyun sıcaklığı arttıkça dipte tek tük buhar kabarcıkları meydana gelir. Bu kabarcıklar, sudan daha hafif olduklarından yukarılara doğru yükselir. Yükselirken, henüz alt taraf kadar ısınmamış olan soğuk su tabakasıyla karşılaşırlar. O zaman da sönerler. İşte bizim tıslama sesi olarak duyduğumuz, bu kabarcıkların sönerken çıkardığı seslerdir. Bu sesler, meydana gelip sonra da sönen kabarcıkların sayısı arttıkça artar. Çaydanlıktaki suyun tamamı ısındığında ise tıslama sesi kesilir. Çünkü artık çaydanlıkta buhar kabarcıklarını söndürecek soğuk su yoktur.
 2. Esma
  Devamlı Üye

  Çaydanlığı ocağa bırakıp kaynamasını bekledikten sonra alır çayları doldururuz. Fakat doldurma esnasında çaydanlıktan bir takım sesler gelir ve daha sonra kesilir. Bunun nedeni ise suyun olmadığı yerin ısınan su kadar sıcak olmamasıdır. Yani soğuk yerin sıcak su ile temasıdır.
+ Yorum Gönder


çaydanlık neden tıslar,  çaydanlık neden tislar,  çaydanlıktaki su neden tıs sesi çıkarır,  caydanliktaki su isinmaya baslayinca ne oluyor