+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Angut ne demek Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Angut ne demek
  Angutun Anlamı Hakkında Bilgi

  Argut demek; Gerekli gereksiz yerde çok kişi kullanır yaşam içinde bu kelimeyi. Sözde, karşıdaki insana, "bir şeyden anlamaz" anlamında söylenir. Ne büyük haksızlık yapmış insanoğlu "Angut Kuşu" na. Bakın

  Angut kuşları, eşi öldükten sonra başka bir kuş ile çiftleşmeden hayatının sonuna kadar yas tutuyor. Angut, ördekgillerden, tüyleri kiremit renginde evcilleştirilebilen bir yaban kuşu.

  Türkçede mecazi olarak ''kaba saba, ahmak'' anlamında da kullanılan angut sözcüğüyle adlandırılan bu kuş türü, adeta eşe sadakatin de simgesi.

  Göl, bataklık ve akarsularda yaşayan ve yaklaşık 8-10 yıl ömrü olan angut kuşuyla ilgili bilgi veren Gaziantep Hayvanat Bahçesi Müdürü Celal Öz söyler, angutun, ördek-kaz karışımı bir perde ayaklı su kuşu olduğunu söyledi. Celal Öz söyler, bu kuş türünün eşi öldükten sonra başka eş kabul etmeden tek başına ömrünün sonuna kadar yaşadığını aktardı. Öz söyler, sadakatin, angut kuşunu diğer hayvanlardan ayıran önemli bir özellik olduğunu, kelaynakların da angutlar gibi tek eşli olduğunu belirtti.

  Öz söyler, angutların ölen eşinin başında bir süre bekleyerek yas tuttuğunu da ifade ederek, ''Bu yas durumu ömrünün sonuna kadar da devam eder.'' dedi. Gaziantep Hayvanat Bahçesi'nde de bulunan angutlar, kendileri için yapılmış özel barınaklarda yaşıyorlar.
 2. Esma
  Devamlı Üye

  Aslında bu kelime Angut Kuşundan ortaya çıkmaktadır. Angut kelimesini bir çoğumuz hayatımızın belirli yerlerinde kullanmaktayız. Bunu kullanmamızın sebebi ise karşımızdaki kişinin kendi kendine hareket etmesi ve bir şey anlamaması sonucu söylenmektedir.
 3. Muhammed
  Özel Üye
  Angut, bir kuşun ismidir. Bu kuşun en dikkat çeken özelliği, eşini kaybettikten sonra sürekli onun başında beklemesidir. Bu nedenle argo tabirle ''Angut Gibi Bakmak'' şeklinde bir deyim kullanılmaktadır.
+ Yorum Gönder