+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Yıldırımdan nasıl korunmalı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Yıldırımdan nasıl korunmalı
  Yıldırımdan Korunmanın Yolları Hakkında Bilgi

  Yıldırımdan nasıl korunmalıyız?
  Yağışlı havalarda meydana gelen yıldırım düşmesi nedeniyle yaşanacak ölümlerin önüne geçebilirsiniz. Alacağınız basit tedbirler sayesinde yıldırımdan korunabilirsiniz.

  YILDIRIM NEDİR?
  Yağışlı havalarda meydana gelen yıldırım düşmesi nedeniyle yaşanacak ölümlerin önüne geçebilirsiniz. Alacağınız basit tedbirler sayesinde yıldırımdan korunabilirsiniz.

  YILDIRIM NEDİR?
  Yıldırım, bulut ile yer arasında meydana gelen yüksek gerilimli bir elektrik boşalması.

  Yıldırımın meydana gelebilmesi için bulut ve yerin farklı elektrik yüklerine sahip olması ve belirli bir potansiyel farka erişmesi gerekmekte. Genellikle bulutun yere yakın olan bölümleri negatif, yer ise pozitif yüklü elektriğe sahip. Bazı koşullarda bunun tersi de olabilir. Bulutla yer arasındaki potansiyel farkı artarak belirli bir değere eriştiğinde, hava iletken olmamasına rağmen hava içerisinde iletken bir kanal oluşur ve elektriksel boşalma başlar, yani yıldırım meydana gelir.

  Yıldırım olayı, her ne kadar yıldırım düşmesi olarak bilinse de bulut ile yer arasındaki negatif ve pozitif elektrik yüklerinin pozisyonlarına göre bazen buluttan yere doğru, bazen de yerden buluta doğru olmakta.

  YILDIRIMDAN NASIL KORUNMALI?
  Yıldırım oluşmasında meteorolojik şartların yanı sıra yer yüzeyinin durumu da çok önemlidir. Yüksek binalar, ağaçlar ve metalik eşyalar gibi iyonlaştırıcı malzemeler yıldırım oluşumu için uygun koşullar hazırlarlar. Can ve mal kaybını en aza indirebilmek için aşağıda belirtilen özellikler dikkate alınmalıdır:

  - Yüksek bina ve yapılarda (minare gibi) paratoner (yıldırımsavar) kullanılmalı.

  - Yıldırım riski olan havalarda ağaç, bayrak ve telefon direkleri gibi yüksek objelerden uzak durulmalı.

  - Metalik eşyalardan uzak durulmalı ancak otomobillerin lastikleri yalıtkan olduğu için otomobil içleri güvenli yerlerdir.

  - Açık arazide iseniz yere çömelerek oturun, kesinlikle yere yatmayın.

  - Su üzerinde iseniz derhal karaya çıkmaya çalışın.

  - Şemsiye gibi sivri metal içeren eşyaları kullanmayın.

  - Açık arazide gruplar halinde durulmamalı.

  - Elektrikli eşyaları fişlerinden çekin mümkün olduğunca kullanmayın. 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  Genellikle yağışlı havalarda meydana gelen yıldırımdan korunmak için öncelikle yüksek olan bina veya ağaç benzeri şeylerden uzak durmanız gerekmektedir. Çünkü yıldırım daha çok yüksek olan yerlere düşer. Yıldırım çarpması sırasında saçlarınız havalanıyor sa bu yıldırımın sizin tarafa düşeceği anlamın gelmektedir. O sırada yapmanız gereken elinizi başınızın üstüne koyarak saklanmanızdır.
 3. Muhammed
  Özel Üye
  Yıldırım düşen havalarda ağaç, bayrak vb. yüksek unsurların etrafında durmamalıyız. Düz bir arazideysek yere çömelerek durmalıyız, kesinlikle yere uzanmamalıyız.
+ Yorum Gönder