+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Kaşıyınca kaşıntı neden geçiyor? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  Kaşıyınca kaşıntı neden geçiyor?
  Kaşıyınca Kaşıntının Geçmesinin Sebebi? Hakkında Bilgi

  Aslında kaşıyınca kaşıntı geçmez siz kendinizi böyle alıştırdığınız için geçtiğini sanırsınız. Minnesota Üniversitesi tarafından yapılan ve Nature Neuroscience dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, bu etki sadece deri kaşındığında kaşınılırsa ortaya çıkıyor, kaşıntı olmadan kaşındığında aynı etki oluşmuyor.

  Önceki araştırmalarda, omurilikteki "spinotalamik" bölgenin kaşıntı konusunda kilit rol oynadığı ve bu bölgedeki sinir hücrelerinin, deriye kaşındırıcı bir madde değdiğinde daha aktif hale geldiği görülmüştü.

  Primatlar üzerinde yapılan son çalışmada, kaşıntı sırasında deriyi kaşımanın spinotalamik bölgedeki sinir hücrelerinin faaliyetini durdurduğu ve bunun da kaşınan bölgeden beyne omuriliğin sinyal göndermesini engellediği ortaya çıktı.
 2. Esma
  Devamlı Üye

  Aslında bizler kaşımadan duramaz ve kaşıdığımız zaman geçtiğini düşünürüz. Buda beyimizin bizi kandırmasıdır. Sizde fark ettiyseniz bir yarayı veya kaşınan bir tarafı kaşıdığımız zaman daha fazla kaşınmaktadır.
 3. Muhammed
  Özel Üye
  Kaşınan bir bölgeyi kaşıdığımızda bölgedeki sinir hücreleri faaliyetlerini durdurur ve kaşınan bölgeden beyine sinyal gitmediğinden dolayı kaşıntı geçer.
+ Yorum Gönder